Pozor, změna adresy: Budějovická 778/3a, Praha 4 Pankrác

Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Pozor na infekci z vody!
04.07.2012

Pozor na infekci z vody!

Nosíte kontaktní čočky a občas se s nimi koupete nebo plavete? Pozor na vážné infekce, které s sebou přinášejí bakterie, virusy, plísně a akantaméby, které milují vodní prostředí.

„Kontaktní čočky ve spojení s vodou přináší značné riziko. Ve vodách převažují bakterie, virusy, chlamýdie, plísně a akantaméby. Mikroorganismus je díky kontaktní čočce v dlouhodobém kontaktu s povrchem oka. Chlamýdiové oční zápaly mohou vzniknout i po týdnu nebo měsíci po pobytu ve vodě. Ve vodách, řekách a jezerech jsou přítomné i nebezpečné mikroorganismy akantaméby. Způsobují závažný zápal rohovky spojený s krutými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením. V kritických případech může způsobit i oslepnutí. Zdrojem akantaméb jsou nádoby s roztoky a pouzdra na kontaktní čočky," upozorňuje oční lékař a chirurg MUDr. Adriana Smorádková.

Akantaméba

Akantaméba je měňavka, která se vyskytuje v čistých vodách. Nakazit vás může různými způsoby. Nebezpečné je oplachování kontaktních čoček a pouzder obyčejnou vodou, jejich skladování ve vodě z kohoutku, umývání tváří s kontaktními čočkami nebo vybírání kontaktních čoček mokrými prsty. Také plavání s kontaktními čočkami bez ochranných brýlí (zdrojem nákazy je voda). Kontaminace akantamébou může vyvolat velmi vážný amébový zápal rohovky. Infekce může rozšířit i mikrotraumy rohovky u nositelů kontaktních čoček. Akantaméba vnikne mezi kontaktní čočku a oko, které napadne. Napadnuté oko zpočátku svědí, zešedne a projevuje se jako povrchová keratitida. Postupně se na něm začne vytvářet kruhovitý flek - infiltrát.

U všech pacientů se potom projevuje silná bolestivost, fotofobie, zvýšená slzavost, opuchlá víčka a snížená ostrost vidění. Terapie je dlouhodobá, trvá často měsíce až roky. Americké výzkumy ukázali, že 70 % nemocných akantamébou se vyskytoval zároveň Herpes simplex virus.


Podle španělských mikrobiologů tvoří lidé s kontaktními čočkami 85 % všech případů zánětů rohovky, na které působí prvoci roku Acanthamoeba. Většina roztoků na uchovávání a čištění kontaktních čoček totiž tyto měňavky neodstraňuje. Téměř stoprocentní čistotu optických pomůcek vám může zaručit jen jednodenní kontaktní čočky. Ty se ráno ze sterilního pouzdra nasadí do oka a večer vyhodí. Ideálním řešením, které vás zbaví rizika spojeného s kontaktními čočkami a dá vám absolutní pocit svobody, je laserová operace dioptrických vad, například metodou NeoLASIK HD®.

 


Online objednávka
Názory pacientů
Doporučeno pacienty
ISO Ověřená kvalita
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie