Pozor, změna adresy: Budějovická 778/3a, Praha 4 Pankrác

Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Primářka Lucie Valešová v rozhovoru pro profesní magazín Best of:"Usilujeme o to, abychom nabízeli posun ve vědě, metody nové, ale ověřené."
20.06.2014

Primářka Lucie Valešová v rozhovoru pro profesní magazín Best of:

Rozhovor připravila redaktorka Michaela Lejsková pro profesní magazín Best of.

Kdo a kdy stál u zrodu Oční kliniky DuoVize?

Oční klinika DuoVize vznikla před čtyřmi lety v Praze jako mladší sestra kliniky NeoVize, která byla založena před pěti lety v Brně. Byla založena dvěma lidmi. Petrem Kocianem, který měl letité zkušenosti s řízením nemocnice, a mnou. Dali jsme dohromady jeho ekonomické a ředitelské know-how a moje lékařské znalosti a zkušenosti.

S jakou vizí jste vstupovali do společného podnikání?

Jasným cílem byla kvalita a servis služeb. Celé zařízení vedeme tak, jak bychom sami chtěli, aby se lékaři chovali k nám coby pacientům.

Přiměla vás k tomu nějaká vlastní negativní zkušenost?

Jednak jsem pracovala 16 let ve všeobecné fakultní nemocnici, což byla obrovská zkušenost. Naučila jsem se moc věcí. Ale současně jsem poznala hranice možností takového zařízení.

Zvolila jste tedy menší provozovnu a šla jste na to jak?

Lidé musí cítit, že náš personál je rád vidí, že jsou vítáni a my se o ně chceme starat, že jim nabízíme veškeré své znalosti a zkušenosti a oni jsou ti, pro koho tu jsme. Osobně jsem poznala, co je to bezmoc v nemocničních zařízeních, i z té druhé strany. My sice jsme oční obor, kde nedochází ke smrti a velkým extrémům, ale pacienti u nás hledají pomoc. Jednou jsme lékaři a je pro nás důležité, aby se pacienti u nás cítili důstojně. Aby v nás měli partnery a cítili empatii.

prim. Lucie Valešová

Dívat se do detailu oka musí být docela zajímavé…

Je to velmi zajímavé. (úsměv) Například při odstranění dioptrií. Uvnitř rohovky, což je ta průhledná část povrchu oka, která má 550 mikrometrů tloušťku, je čočka, kterou zevnitř laserem vyřízneme. My tomu, co vyřízne laser, říkáme čočka, protože se tvaru luštěniny skutečně podobá. Je to vlastně náhrada brýlí.

Funguje to i obráceně?

Ano, a je to úplná novinka, kterou jsme zrovna na klinice DuoVize zavedli. Jedná se o možnost zavedení takové čočky do oka. Není to ta lidská čočka, která se nahrazuje při operaci šedého zákalu umělou čočkou. Tato čočka má dva mikrometry velikost a ta řeší presbyopii, což je projev stárnutí. Znamená to, že člověk přestane dobře vidět na blízko.

Provádí se tyto zákroky v narkóze?

Neprovádí. Pacient je v plném vědomí a oko je znecitlivělé kapkovým anestetikem. Od pacienta potřebujeme během operace spolupráci.

Pro vás den jako každý jiný, ale pacient z toho musí být asi dost nervózní, nepletu se?

Pacienti jsou nervózní, a proto jim dáváme prášek na uklidnění, aby se jim s námi snadněji spolupracovalo. (úsměv)

To je jedna skupina lidí a pak je druhá skupina a to jsou lidé 45–55 let, i 60 let, kteří potřebují odstranit dioptrie jak na blízko, ta na dálku. To už se běžným laserem nadá řešit. Oční čočka se musí nahradit. Vkládá se dovnitř náhradní čočka, která je multifokální. To znamená, že štěpí obraz.

Jaké oční choroby jdou vidět pouhým okem na první dobrou?

Jsou to zákaly rohovky, hodně pokročilý šedý zákal, choroby víček. Často se člověk prozradí tím, že naráží do věcí nebo používá často hmat, aby získal při pohybu jistotu, špatně periferně vidí, zkrátka špatný úhel zorného pole. Vidí tedy jen uprostřed, což je konečný stupeň zeleného zákalu. Lidé si to ale často sami neuvědomí, protože toto omezení vzniká pomalu a oni jsou na to zvyklí. Jednou jsem se setkala dokonce s řidičem autobusu, který to nevěděl. Tento případ byl však ojedinělý. A šilhání je vidět hned. Malý stupeň zrakového postižení nelze bez vyšetření poznat. A je celá řada věcí, které lze odhalit jen důkladným vyšetřením oka.

O jakých inovacích můžete dnes, po čtyřech letech činnosti hovořit?

Před dvěma lety jsme jako první přinesli do České republiky laser LenSx. Tento přístroj začal řešit šedý zákal, který se do té doby léčil jen ultrazvukem. V letošním roce máme dvě inovace.

RELEX SMILE je metoda pro odstranění střední a vyšší krátkozrakosti, která se provádí pod povrchem rohovky. Používá se při ní jen femtosekundový laser, který vyřízne čočku z rohovky. Jde o bezflapovou metodu – po operaci nemůže dojít k posunu ani poškození flapu například při sportu. Zvyšuje se tím bezpečnost pro pacienty. Další pokrok přináší Raindrop rohovková inlay – 2 mm velký implantát tvaru malé čočky, který se vkládá do rohovky pod flap a slouží k léčbě presbyopie. Jde o metodu, která léčí to, co v určitém věku trápí každého, ale dosud pro velkou část těchto pacientů nebylo uspokojivé řešení.

"Usilujeme o to, abychom nabízeli posun ve vědě, metody nové, ale ověřené."

 prim. Lucie Valešová


Online objednávka
Názory pacientů
Doporučeno pacienty
ISO Ověřená kvalita
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie