Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Oční letní poradna: Jak si oči chránit a čemu se vyvarovat
21.07.2014

Oční letní poradna: Jak si oči chránit a čemu se vyvarovat

Slunce může poškodit oční rohovku, spojivky a sítnici. Kontaktní čočky způsobit záněty, dioptrické brýle úrazy. Můžete se dioptrií zbavit laserovým zákrokem i v letních měsících? Co všechno potřebujte vědět o očích, abyste si léto užívali v bezpečí? 

Léto a KONTAKTNÍ ČOČKY

Patříte k nositelům kontaktních čoček? Potom si dejte pozor při sportu, koupání nebo na farmách.


Riziko infekcí ve vodě

Kontaktní čočky ve spojení s vodou přestavují riziko. Ve vodách přežívají bakterie, virusy, chlamydie, plísně a akantaméby. Chlamydiové oční záněty mohou vzniknout až za týdny či měsíce po pobytu ve vodě. Mikroorganismus je díky kontaktní čočce v  kontaktu s povrchem oka. Ve vodách, řekách, jezerech či horských potocích jsou přítomné i nebezpečné akantaméby. Způsobují závažný zápal rohovky spojený s bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením. V kritických případech můžou způsobit i oslepnutí. Zdrojem akantaméb jsou i nádoby s roztoky a pouzdra na kontaktní čočky. 

 

Pozor na farmách a na koních

Práce s domácími i s užitkovými zvířaty ve špinavém prostředí (např. ve stáji), kde je zvýšená přítomnost plísní a mikroorganismů ze slámy, dřeva nebo z výkalů, může být v kombinaci s kontaktními čočkami zdrojem infekcí.

Samozřejmě v případě, jak nosíte kontaktní čočky a ty se kontaminují, například prsknutím do oka při čištění koní. Ve vlhkém prostředí (včetně vlhké slámy) přežívají bakterie, virusy, chlamydie, plísně nebo akantaméby. Ty způsobují závažný zápal rohovky spojený s krutými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením. V hraničních případech mohou způsobit až slepotu.

 

Oči a létoZhoršené pohodlí při sportu

„Laserovým zákrokem pomocí metody NeoSMILE 3D® nebo NeoLASIK HD® s femtosekundovým laserem vrátíme očím přirozený fyziologický stav. Při kontaktních čočkách sportovcům hrozí neustále riziko, že mu během zápasu nebo přemetu čočka vypadne a zhoršené vidění negativně ovlivní výsledek jeho výkonu,“ prozradila primářka Oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová. NeoLASIK HD® doporučují oční chirurgové všem rekreačním či profesionálním sportovcům. „Laserová operace metodou NeoLASIK HD® je ideální pro všechny rekreační horolezce. S HD očima jim nehrozí, že se jim pod kontaktní čočky dostane křídový prach, kterým si potírají ruce.“

 

Léto a DIOPTRICKÉ BRÝLE

Dioptrická skla jsou dnes již odlehčená a nerozbitná, díky čemu nevznikají při pádech ostré střepy. Riziko úrazu bychom neměli podceňovat. Při úderu nebo nešťastném pádu z koně se plastový i kovový rám může přelomit a způsobit poranění jako kterýkoliv ostrý předmět. U profesionálních i rekreačních sportovců oční chirurgové jako trvalé řešení doporučují například laserové odstranění dioptrií.

 

Léto a LASEROVÉ OPERACE

Oči a laserové operace

Oční chirurgové v létě doporučují metody s použitím femtosekundového laseru.Zákroky typu NeoSMILE 3D® a NeoLASIK HD® můžete podstoupit kdykoliv během letních měsíců a stále si užívat krásné počasí. Při těchto šetrných metodách chirurg neodstraňuje z oka povrch rohovky (epitel). Rohovka tak zůstává celistvá a chráněná před slunečním zářením

 

 

 

Léto a SLUNEČNÍ BRÝLE

„Na sluneční záření jsou většinou citlivější lidé s mínusovými dioptriemi, protože výrazněji reagují na ostré světlo. Brýle by měli nosit vždy za jasného slunce, zlepšuje jim to pohodlí. U ostatních platí – sluneční brýle si nasaďte vždy za slunečného počasí, a to v jakémkoliv ročním období,“ radí oční lékařka a mikrochirurg MUDr. Jana Mikšovská.

 

VZLED BRÝLÍ (tvar, velikost a materiál)

Základní pravidlo zní: čím větší, tím lepší. Sluneční brýle by měli pokrývat celou velikost oka. Módní výstřelky malých rozměrů neposkytují dostatečnou ochranu. Z materiálu je nejvhodnější tvrdý plast nebo sklo. Zabrání poškrábání a deformacím.

 

UV FILTR

Zapamatujte si číslo 400 nanometrů. UV filtr s touto vlnovou

Zapamatujte si číslo 400 nanometrů. UV filtr s touto vlnovou délkou poskytuje standardní 100% systém ochrany.  Nepropouští ultrafialové světlo rizikové vlnové délky. Pokud chcete zjistit, zda mají vaše brýle správnou UV ochranu, nechte si je přeměřit v oční optice.

 

PROPUSTNOST SVĚTLA

Kromě hodnoty UV filtru sáhněte po správné propustnosti světla slunečních skel.

Názor, že čím tmavší brýle, tím lepší ochrana před zářením, je nesprávný. I čirá dioptrická skla mohou obsahovat UV fitr a naše oko chránit. Na horách a u moře můžete použít vyšší kategorii.

 

Kategorie 0 – bezbarevný nebo velmi světlý filtr (propustnost viditelného záření 80 – 100 %)

Kategorie 2 – světlý filtr (propustnost viditelného záření 43 – 80 %)'

Kategorie 2 – středně tmavý filtr (propustnost viditelného záření 18 – 43 %)

Kategorie 3 – tmavý filtr/vhodný na běžné nošení (propustnost viditelného záření 8 – 18 %)

Kategorie 4 – velmi tmavý filtr/vhodný k moři a do hor/nevhodný na řízení, zkresluje vnímání barev (propustnost viditelného záření 3 – 8 %)

 

 BARVA SKEL

MODRÁ – je nevhodná na řízení. Snižuje intenzitu vnímání červené a zelené barvy. Toto zabarvení skla nedoporučujeme krátkozrakým lidem.

ŠEDÁ A HNĚDÁ – ideální barvy za volant. Na řízení jsou ideální sluneční brýle s polarizačním efektem – snižují množství odraženého světla do oka, a tím zabraňují oslnění.

ŽLUTÁ A ORANŽOVÁ – vhodné do mlhy a na sport. Žlutá nebo oranžová skla zlepšují rozlišovací schopnost v mlze.

OSTATNÍ BARVY – nemají výraznější vliv na kvalitu vidění. 


Online objednávka
Názory pacientů
Doporučeno pacienty
ISO Ověřená kvalita
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie