Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Laserová operace očí

Jaký je rozdíl mezi NeoLasik HD® a femtoLASIK

NeoLASIK HD® je laserový zákrok, při kterém je ochranná rohovková lamelka vytvářena femtosekundovým laserem a léčebný excimerový laser ZEISS MEL 90 pracuje na podkladě DIGITÁLNÍ MAPY OKA vytvořené aberometrem. Zkratka HD zde vyjadřuje, stejně jako u moderních televizních přijímačů a kamer, pojem high definition - velké rozlišení. Aberometr měří optickou soustavu oka v několika stech bodů. Dokáže zachytit a popsat i drobné, ale zrakově velmi významné nepravidelnosti optického sytému oka, které nelze vyjádřit pomocí dioptrického popisu vady. V průběhu vlastního zákroku pak laser kromě základní vady ošetřuje i tyto drobné nepravidelnosti. Pro NeoLASIK HD® bývají také používány názvy jako "Zákrok na míru", "Individualizovaný LASIK", "Custom treatment", "Wavefront based treatment", "Customized treatment" a podobně.

FemtoLASIK je laserový zákrok, při kterém je ochranná rohovková lamelka vytvářena také femtosekundovým laserem, ale léčebný excimerový laser pracuje na podkladě dioptrického vyjádření vady. Dioptrické vyjádření vady je u metody NeoLASIK stanoveno na základě měření autorefaktometrem a následného ověření metodu subjektivní refrakce pomocí vyšetřovacích skel a optotypů.


Jaké jsou výhody femtosekundového laseru?

Femtosekundový laser VisuMax firmy Zeiss dokáže bezpečně, spolehlivě, rychle a bezbolestně vytvořit ochrannou vrstvičku rohovkové tkáně. Ta je podstatou vynikajících výsledků metody NeoLASIK H. Vše probíhá bezbolestně a bez použití jakýchkoliv ostrých nástrojů.
Při konvenčním zákroku typu LASIK je ochranná vrstva v podobě rohovkové lamelky vytvářena chirurgicky mechanickým mikrokeratomem s ostrým vibrujícím nožem. Byť je i tento zákrok extrémně bezpečný a spolehlivý, je představa vibrujícího nože pracujícího na jejich oku pro řadu pacientů nepřijatelná.


Mohou se dioptrie vrátit?

U části krátkozrakých pacientů se zadní část oka v průběhu života postupně dále vyklenuje. To může být příčinou dalšího zhoršování vady v letech následujících po zákroku. 
Čím je pacient mladší a čím je vada vyšší, tím pravděpodobnější je zhoršování v dalších letech.

Máte z toho obavu? Volte jistotu. Volte bezplatnou doživotní záruku.

Zvolíte-li zákrok NeoLASIK H, máte jistotu, že pokud budete kdykoliv v budoucnosti potřebovat doplňkový laserový zákrok, Oční klinika DuoVize se zavazuje vám jej bezplatně poskytnout.

Záruka je zahrnuta v běžné ceně zákroku NeoLASIK HD® bez jakéhokoliv dalšího příplatku.


Jak laserová operace probíhá?

Po vyřízení nezbytných administrativních úkonů v recepci vás sestřička usadí do pohodlného křesla, kde je oko v průběhu přibližně 10 minut dokonale znecitlivěno anestetickými kapkami.
Následuje rozhovor s lékařem a poté již vlastní zákrok. 
Zákrok probíhá vleže na pohodlném lehátku

Obavy z toho, jak vydržíte celou dobu operace bez mrknutí a pohybu oka, jsou zbytečné. Oční víčka jemně přidrží pružný fixátor a pohyby oka kompenzuje naváděcí zařízení laseru.

Celá procedura většinou netrvá déle než 15 až 20 minut. Vlastní působení laseru trvá v průměru 30 sekund. Skutečná délka je závislá na počtu dioptrií, přičemž minimum je cca 5 sekund a maximum okolo 1 minuty.

Po dalších 20 až 30 minutách strávených v pohodlném křesle lékař zkontroluje stav vašich očí, předá vám oční kapky a poučí vás o tom, jak se chovat v následujících hodinách.
Celkově strávíte na klinice v den zákroku 90 až 120 minut.


Jak dlouho operace trvá?

Vlastní působení laseru trvá v průměru 30 sekund. Podle počtu dioptrií je to 5 sekund až 1 minuta.

Celkově strávíte na klinice v den zákroku 90 až 120 minut.

Po vyřízení nezbytných administrativních úkonů v recepci vás sestřička usadí do pohodlného křesla, kde je oko v průběhu přibližně 10 minut dokonale znecitlivěno anestetickými kapkami.
Následuje rozhovor s lékařem a poté již vlastní zákrok. Zákrok probíhá v leže na pohodlném lehátku. Celá procedura většinou netrvá déle než 15 až 20 minut.

Po dalších 20 až 30 minutách strávených v pohodlném křesle lékař zkontrolu stav vašich očí, předá vám oční kapky a poučí vás o tom,  jak se chovat v následujících hodinách.

...No a pak už je čas jít domů a začít nový život bez brýlí.
 

Co když kýchnu nebo zakašlu?

Pokud cítíte potřebu kýchnout nebo zakašlat, oznamte to, prosím, klidným hlasem a bez pohnutí hlavou lékaři. Lékař může zákrok přerušit.

Poté co si ulevíte, je možno pokračovat v zákroku.
 

Co když při operaci pohnu okem?

Obavy z pohnutí okem jsou zbytečné.  

Moderní lasery umí svoji činnost přizpůsobit pohybům oka. 
 
Poloha oka je v mikrosekundových intervalech vyhodnocována speciální kamerou a řídící systém laseru vychyluje léčebný paprsek tak, aby vždy dopadal na správné místo oční rohovky.
Pokud se oko dostane zcela mimo pracovní oblasti laseru (například prudkým pohybem hlavy), činnost laseru se přeruší. Lékař upraví polohu vaší hlavy a procedura může pokračovat.
  

Co když při operaci mrknu?

Nebojte se. Obavy z mrknutí jsou zbytečné. Oční víčka v průběhu zákroku jemně přidrží pružný fixátor.

 

Může mne při zákroku držet manžel za ruku?

Ano, může.

Pokud si to budete přát, někdo z vašich blízkých může být v okamžiku zákroku s vámi.

Hrozně moc mi slzí oči. Nepokazím tím zákrok? 

Nepokazíte.
Počítáme s tím. Zvýšená tvorba slz v průběhu zákroku je normální. Součástí laseru je proto systém odsávání přebytečných slz.
 

Je lepší PRK, nebo LASEK?

LASEK a epiLASEK jsou technické modifikace povrchového laserového zákroku PRK. Od těchto modifikací si před lety lékaři slibovali menší bolest než po PRK a předvídatelnější výsledky než po PRK.

Bohužel se ukázalo, že délka hojení a bolestivost je u LASEK a epiLASEK delší než u PRK.
Pozor, neplést LASEK a LASIK - jde o dvě zcela jiné metody.
 

Jaký je rozdíl mezi zákrokem femtosekundovým laserem a SBK? 

SBK (Sub Bowman Keratomileusis) je modifikace metody LASIK, při které se vytváří velmi tenký rohovkový lalok. Někdy se SBK také nazývá Thin Flap LASIK.
LASIK (a tedy i SBK) je laserový zákrok, při kterém je ochranná rohovková lamelka vytvářena mechanickým keratomem s vibrujícím nožem a léčebný excimerový laser pracuje na podkladě dioptrického vyjádření vady.

SBK a LASIK jsou metody vhodné pro pacienty, kteří žádají rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou. Lasik a SBK poskytují ve srovnání s PRK stabilní výsledky a rychlé hojení po zákroku. Jsou to metody ověřené deseti lety lékařské praxe. Jsou méně výhodné u pacientů s extrémně tenkou rohovkou, vyšším stupněm vady a zvýšenými nároky na vidění za šera a v noci.  

Byť je i tento zákrok extrémně bezpečný a spolehlivý, je představa vibrujícího nože pracujícího na jejich oku pro řadu pacientů nepřijatelná.
 
Pro ně doporučujeme zákrok a NeoLASIK H, u kterých je ochranná vrstva v podobě rohovkové lamelky vytvářena bez dotyku jakýchkoliv ostrých nástrojů femtosekundovým laserem. Tyto zákroky u nás volí 96 % pacientů. Zejména ti, pro které je prioritou nejvyšší kvalita, komfort a bezpečnost.

Femtosekundový laser VisuMax firmy Zeiss dokáže bezpečně, spolehlivě, rychle a bezbolestně vytvořit ochrannou vrstvičku rohovkové tkáně. Ta je podstatou vynikajících výsledků metody NeoLASIK H. Vše probíhá bezbolestně a bez použití jakýchkoliv ostrých nástrojů.
 

Moje desetiletá dcera má 6 dioptrií. Je možné ji operovat laserem? Zvládne to?

Většina desetiletých a starších dětí zákrok zvládne bez problémů.
U mladších dětí je lepší přítomnost anesteziologa, který dítě na zákrok připraví.
 

K čemu slouží 6D laser?

Oční klinika DuoVize využívá tento excimerový laser spolu se systémem Iris. Konkrétně se jedná o laser MEL 90. Tento laser, s již zmíněným systémem Iris, využívá zaměřovač laseru a sleduje pohyb oka v 6 parametrech neboli dimenzích (posun vlevo, vpravo, nahoru, dolů, atd.). Umožňuje tak zcela dokonalé a precizní umístění paprsku vždy jen tam, kam byl zásah předem naplánován.

 

 
banner

Diskuze k článku

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů. Více informací


Buďte první, kdo komentuje tento článek.

Laserové operace dioptrických vad - časté dotazy

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie