Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Jak probíhá operace šedého zákalu?

Jak probíhá vlastní operace?

Operace probíhá většinou ambulantně. Znamená to, že pacient přijde do nemocnice až v den operace a tentýž den je také z nemocnice propuštěn. Snídani je většinou nutno vynechat. Po příchodu do nemocnice kape sestřička pacientům do oka, které jde na operaci, kapky. Cílem je rozšířit zorničku a navodit anestezii povrchu oka.
V průběhu vlastní operace je oko a jeho okolí nejprve očistěno roztokem dezinfekční látky. Celý obličej je poté překryt sterilní rouškou. Oční víčka jsou ve správné poloze přidržována rozvěračem, takže nehrozí nebezpečí, že by pacient operaci pokazil mrknutím. Vlastní operace trvá 10 až 20 minut. Na závěr zákroku je na oko obvykle přiložen krycí obvaz. Po krátkém odpočinku v křesle pacient může odejít domů.

Jak se operace provádí?

Celá operace se provádí pod operačním mikroskopem. Malým řezem chirurg zavádí do oka speciální mikrochirurgické nástroje. Ultrazvukovým fakoemulzifikátorem odsává zkalenou čočku z oka. Tvrdý zákal je drcen kmitajícím hrotem fakoemulzifikátoru a drobné částečky katarakty jsou odsávány řízeným podtlakem z oka. Pro název celé operace se vžil název fakoemulzifikace. Do průhledného čočkového pouzdra, které v oku zůstává, potom operatér vloží speciální nitrooční čočku. Nitrooční čočka je vyrobena z průhledné umělé hmoty a nahrazuje dioptrickou sílu odstraněné lidské čočky.

Je nutná celková anestezie?

Celková anestezie („uspání") se při operaci šedého zákalu používá jen výjimečně.

Většina pacientů je operována pouze v takzvané místní instalační anestezii - říkáme tomu "v kapkách". Znamená to, že povrch a vnitřní struktury oka jsou dostatečně znecitlivěny kapkami aplikovaným v průběhu přípravy těsně před operací.
U neklidných pacientů a u některých komplikovaných operací je někdy vhodné znecitlivění doplnit injekcí, která se zavádí vedle oka. Dalším řešením je aplikace zklidňující látky do žíly.
Jen málokdy, u zcela nespolupracujících pacientů a u dětí, je nutno přistoupit k anestezii celkové.

Pokud před operací pociťujete silnou úzkost, výrazný neklid a strach, nerozpakujte se své pocity sdělit operujícímu lékaři. Ve spolupráci s anesteziologem přijme příslušná opatření.

Co když budu muset v průběhu operace kýchnout?

Ohlásíte-li potřebu zakašlat, kýchnout, či pohnout se operujícímu lékaři alespoň chviličku dopředu, obvykle to nebývá problém. Lékař vyjme nástroje z oka, pacient si uleví a operace může pokračovat. Neočekávaný prudký pohyb, zakašlání či kýchnutí však mohou mít tragické následky. Malé pohyby hlavou operaci asi neohrozí, ale zbytečně ztěžují očnímu chirurgovi práci.
Nezapomeňte, že na hlavu se v malé míře přenáší i každý pohyb nohou. Chcete-li v rámci pohodlí v průběhu operace přehodit nohu před nohu, oznamte to raději předem lékaři.

Vyndává se oko při operaci z oční jamky?

Nikoliv, oko zůstává po celou dobu na svém přirozeném místě. Pouze oční víčka jsou rozevřena speciálním rozvěračem, který brání mrknutí a očnímu chirurgovi usnadňuje přístup k oku.

banner

Diskuze k článku

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů. Více informací
Odpovědět

Není se čeho bát, opravdu

Jitule 24.06.2017 07:14
Odpovědět

Minulý čtvrtek jsem byla na operaci,hrozně jsem se bála.Nechápu jak jsem to ty 2 roky vydržela.Jsem v pohodě,vidím jak ostříž - doporučuji všem kdo má problém - neodkládat.

Věrka 18.04.2017 13:25

Po operaci šedého zákalu jsem nadšený výsledkem, skvělé vidění do dálky i na blízko. Moc děkuji všem a oceňuji a vážím si operatora MUDr Továrka. Všem doporučuji.
Jan Trnka

Jenda 04.09.2020 11:29
Léčba šedého zákalu - časté dotazy

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie