Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Šedý zákal/katarakta

Co to je šedý zákal (katarakta)?

Katarakta znamená sníženou průhlednost (zakalení) normálně čiré oční čočky. Zkalená čočka brání průchodu paprsků světla na sítnici.

Mírný stupeň zákalu nemusí vidění ovlivňovat. Při postupu zákalu se objevují doprovodné příznaky: zamlžené vidění, citlivost na oslnění, zvyšující se krátkozrakost a zkreslení pozorovaného obrazu. Zkalení čočky se v průběhu času zvětšuje.

Rychlost kalení čočky je různá. Od počátečních obtíží do úplné slepoty mohou uplynout roky, ale také měsíce, či desetiletí.

Oční čočka se nachází v oku za duhovkou. Nezkalená čočka není v oku vidět. Úkolem oční čočky je zaostřovat paprsky přicházející do oka tak, aby dopadaly na sítnici. Čočka se skládá z pouzdra (capsula), čočkového jádra (nukleus) a čočkové kůry (kortex). Kdybychom čočku přirovnali k ovoci, je pouzdro slupkou, čočková kůra dužinou a jádro peckou.

Co způsobuje vznik šedého zákalu?

Většina šedých zákalů vzniká v souvislosti se stárnutím. Dědičné dispozice mohou určit, zda se objeví dříve, či později.

Častým původcem jsou i těžké úrazy oka. Jak tupé, tak i pronikající poranění oka může být komplikováno kataraktou.

Šedý zákal také může být komplikací jiných očních a celkových onemocnění.

Jaké jsou příznaky katarakty?

Katarakta může vyvolávat kterýkoli z následujících příznaků:

 

Je můj šedý zákal již dostatečně zralý k operaci?

Ještě před dvaceti lety se operace šedého zákalu prováděla zcela odlišným způsobem než dnes. Čočka byla z oka extrahována širokým řezem, namražením na sondu chlazenou tekutým dusíkem.
Operace byly spojeny s celou řadou komplikací a výsledky zákroku byly tehdy lepší u pacientů se silně zkalenou čočkou. Oční lékaři proto v minulosti doporučovali operaci provádět až při téměř úplné slepotě operovaného oka. Zákal „musel uzrát".

Dnes je situace zcela jiná. Výsledky operací jsou vynikající a míra komplikací je malá.
Pokud operační komplikace vznikají, dochází k ním mnohem častěji právě u pacientů se silně zkalenými („zralými") čočkami.
Vhodný čas k operaci je dnes dán mírou obtíží, které zákal pacientovi způsobuje. Pokud obtíže způsobené zákalem pacientovi komplikují život, není důvod operaci odkládat.

Obvykle lidé chtějí operaci, protože:

Jak se šedý zákal léčí?

Neexistují žádné léky, kapky, diety, cvičení či speciální brýle, které by mohly jednou vzniklý zákal odstranit.
Jedinou možností léčby je chirurgický zákrok. Mírné formy zákalu, které pacientovi nezpůsobují žádné obtíže, není nutné operovat. Pokud však projevy zákalu ztěžují provádění obvyklých činností, je čas přistoupit k operaci. O operaci je třeba uvažovat, pokud zhoršené vidění vadí v práci, ve vykonávání činností, které máte rádi, a pokud ohrožuje vaši samostatnost a nezávislost na pomoci druhých.

 

Co je to nitrooční čočka?

Nitrooční čočka je vyrobena z umělé hmoty. Nahrazuje dioptrickou sílu odstraněné zkalené lidské čočky. V průběhu operace je zavedena do původního lidského čočkového pouzdra.

Obvyklá optická síla nitrooční čočky je +22 až +26 dioptrií a bývá u různých pacientů různá. Potřebná dioptrická síla se stanovuje biometrickým výpočtem po změření délky oka. Nitrooční čočka zůstává v oku po celý další život. Na rozdíl od kontaktních čoček ji není nutné vyndávat či čistit.

Poskytujete měkké čočky bez doplatku?

Ano, poskytujeme.
A nejen to. V DuoVizi obdržíte zdarma a bez doplatků žlutou nitrooční čočku Alcon AcrySof Natural i kvalitní ochranný gel Alcon. Operace bude provedena mikroincizním řezem 2,2 mm.
Neplaťte, za co nemusíte!

Je možné zabránit vzniku šedého zákalu?

Nikdo zatím přesně neví, proč šedý zákal ve stáří vzniká. Známe některé rizikové faktory, které s velkou pravděpodobností ke vzniku katarakty přispívají.

Vědecké studie ukazují, že šedý zakal je častější u lidí žijících v horách a u těch, kteří stráví v životě mnoho času na přímém prudkém slunci. Oční lékaři proto často doporučují jako ochranu brýle s UV filtrem, které oko chrání před dlouhodobě škodlivým působením ultrafialových paprsků.

Katarakta je také častější u diabetiků a lidí dlouhodobě léčených kortikosteroidy, diuretiky a trankvilizéry.

Na vznik šedého zákalu nemá vliv čtení při špatném světle, sledování televize, či práce s počítačem.

Co je to ochranný nitooční gel?

V průběhu operace je třeba chránit jemné struktury oka před poškozením. K tomu se používá speciální gel (viskoelastický materiál).

Neplaťte, za co nemusíte! V oční klinice NeoVize obdržíte zdarma a bez doplatků kvalitní oční gel Alcon.

Jaký je rozdíl mezi šedým a zeleným zákalem?

Zelený zákal je laické pojmenování pro glaukom. Označení zelený zákal je poněkud zavádějící. Podstatou onemocnění totiž není zkalení nějaké struktury uvnitř oka. Hlavním projevem zeleného zákalu je zvýšený tlak uvnitř oka, který vede k poškození zrakového nervu. Poškození nervových vláken se projevuje zužováním zorného pole a poklesem zrakové ostrosti.

Glaukom je zákeřné onemocnění. Probíhá pomalu a nepozorován. Na rozdíl do šedého zákalu, kde je možné operací vidění prakticky dokonale obnovit, je při léčbě glaukomu možné chorobný proces v nejlepším případě pouze zastavit. Změny, které nastaly v důsledku poškození zrakového nervu, jsou nevratné.

Glaukom postihuje dvě procenta obyvatel České republiky. Zatímco šedý zákal se na vzniku trvalé neléčitelné slepoty prakticky nepodílí, glaukom je jednou z jejích nejčastějších příčin.

banner

Diskuze k článku

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů. Více informací
Odpovědět

Dobry vecer tento clanek semi líbil mam jit po vanocich na operaci sedeho zakalu na obou ocich ale bojim se operace mam diabetes tlak vysoky a stredne tezky astma a zake mam spatny chrup tak doufam zeto dopadne dobre.jeke musim mit predoperacni vysetreni jemi 54 let jak dlouho trva operace cim vic nato mislim tak mam stres mela bych jit na operaci do usti nad labem tam sou mensi cekaci doby jinak sem z teplic tak se nezlobte za muj dotaz dekuji moc Kovarova Dana

Dana kovarova 30.10.2014 00:57

Dobrý den,
před operací šedého zákalu je nutné podstoupit celkové oční vyšetření a zároveň interní předoperační vyšetření (včetně EKG, krevní testy, vyšetření moči) u pacientů s diagnózou diabetes mellitus je doporučeno i vyjádření diabetologa. Vlastní operace trvá přibližně 15 minut a probíhá ambulantně bez nutnosti hospitalizace.

MUDr. Jana Mikšovská 23.03.2015 11:59
Léčba šedého zákalu - časté dotazy

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie