FUNGUJEME, stále se staráme o naše pacienty.

Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Jaké jsou oční vady a onemocnění

Oční klinika DuoVize se zaměřuje na komplexní léčbu očních vad – specializujeme se na dioptrické vady oka, šedý a zelený zákal, léčíme onemocnění sítnice, sklivce a rohovky (keratokonus).

Dioptrické vady jsou oční vady, které jsou příčinou špatného vidění. Říká se jim také refrakční vady, korigují se brýlemi nebo pomocí kontaktních čoček, ale také se úspěšně odstraňují pomocí operace.

 

oční vady a onemocněníPro vaši lepší orientaci – krátkozrakost je velmi častá refrakční oční vada, která zhoršuje vidění při pohledu do dálky. Můžete se potýkat s různě vysokým stupněm vady, od lehčích až po těžší (nad -6 dioptrií) a s vadami progresivními, které se postupně zhoršují. Dalekozrakost ovlivňuje vidění při pohledu na blízké vzdálenosti (čtení, psaní...), v mládí nemusíte vadu zaregistrovat, většinou se zrak výrazně zhorší kolem 40. roku věku. Astigmatismus ovlivňuje vidění na všechny vzdálenosti, způsobuje zhoršenou ostrost vidění, pokřivený obraz apod. Zpravidla se vyskytuje spolu s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.

Šedý zákal (katarakta) se objevuje ve vyšším věku, je to onemocnění způsobené přirozeným stárnutím oka – projevuje se zakalením oční čočky. Zpočátku šedý zákal vidění nijak neovlivňuje, postupně se však rozvíjí a vidění se zhoršuje, je zastřené a zkreslené. Katarakta se řeší operativně, kdy je zakalená čočka odstraněna a místo ní je implantována umělá nitrooční čočka.

 

Glaukom (zelený zákal) je velmi nebezpečné oční onemocnění, které zasahuje zrakový nerv, a tak  trvale ovlivňuje vidění, v nejhorším případě může způsobit úplnou ztrátu zraku. Postižený zpočátku žádné změny nepozoruje, nezbytné jsou proto pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře, které zachytí onemocnění hned v počátku. Naši lékaři používají při vyšetření optickou koherenční tomografii (OCT), která jim poskytuje podrobné informace o stavu oka a umožní doporučit tu nejvhodnější léčbu.

 

Onemocnění postihují také sítnici, sklivec a rohovku. Zdraví sítnice mohou ovlivnit záněty, dědičné nemoci, ale i různé změny vyvolané oběhovými potížemi, vysokým krevním tlakem či cukrovkou. Jednou z příčin onemocnění sítnice mohou být také úrazy oka. Důležitá je včasná diagnostika, která nemoci odhalí včas a předejde trvalému poškození zraku. Sklivec vyplňuje vnitřní dutinu oka a udržuje hladký povrch sítnice, jeho poškození či onemocnění negativně ovlivňuje zrak. Na naší klinice léčíme také keratokonus, což je poměrně časté onemocnění rohovky, kdy dochází k jejímu oslabení a vyklenutí. Onemocnění se postupně rozvíjí, vyšetření a včasná léčba pomáhá zlepšit zrak a zastavuje další rozvoj nemoci.

Vhodnou léčbu jakékoli oční vady můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření.

 Více o očních vadách naleznete také na stránkách oční kliniky NeoVize.

banner

Diskuze k článku

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů. Více informací
Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat ohledně dcery 16 let. Při přechodu světla, stín slunce, šero dochází k velkému rozpětí středové část oka/černé,čočky/. Je to extrémní v porovnání s jinými lidmi. O co by se mohlo jednat. Děkuji

Jana 02.07.2018 15:58

Dobrý den, objednejte dceru na vyšetření, příčin může být více.

MUDr. Pavlína Hýblová (Ležatková) 02.07.2018 21:10
Odpovědět

Dobrý den, již druhý den se mi při pohybu oční bulvy pravého oka jakoby zjevují záblesky, zejména ráno a večer. Je mi 64 let, nosím brýle se 3,5 dioptriemi. Můžete prosím alespoň přibližně určit, o jaký problém se jedná? Děkuji L. Cink.

Láďa 08.03.2018 19:48

Hezký den, doporučili bychom vám vyšetření. Důvodů může mít více.

MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. 09.03.2018 13:39
Odpovědět

Dobrý den, můj 7 letý syn si začal stěžovat, že při dívání na tv vidí světelné paprsky, vidí je i když kouká na světlo a venku na sněhu, všimla jsem si, že venku hodně často mrka. Děkuji za odpověď. Šárka

Šárka 21.01.2018 06:51

Dobrý den, rádi vašeho syna vyšetření v našem Dětském očním centru Kukátko: www.detskeoci.cz

MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. 22.01.2018 09:28
Odpovědět

Dobrý den,je mi 74 roků,nosím brýle na blízko.Nyní ale zjišťuji,že mám problém s rozdílným zaostřováním očí(levé jinak než pravé) a to na blízko(s brýlemi). Stejné je to i na dálku, např.při sledování televize vidím levým okem jasně, pravým rozmazaně a nezaostřím.Brýle na dálku nemám. Můžete mi,prosím poradit co asi by to mohlo být a jak to řešit? Děkuji -Petr

petr 06.09.2017 15:01

Hezké odpoledne, příčin může být více. Doporučuji vám vyšetření na naší klinice a na základě výsledků vám pak doporučíme další kroky.

MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. 06.09.2017 15:09
Odpovědět

Dobrý den. chtěla bych radu. můj manžel ročník 1950 má pavučinky a černé tečky před okem. Přečetla jsem si váš článek a jedná se pravděpodobně o shluky na sklivci. Přišlo to náhle, samozřejmě byl manžel u lékaře, dostal kapky Jodid draselný 2% a Ascorutin tbl. Užívá to asi 3 týdny . Ke zlepšení nedochází, má strach že oslepne. Druhé oko má tupozraké tedy na něj skoro nevidí, má diabetes na PAD léčbě. Vipidia a Glucophage 750 mg. Diabetikem je asi 5 let, napřed dieta a nyní PAD. Jestli by byla možná konzultace, rád přijede. V tom případě prosí přesnou adresu do navigace ať nás to dobře navede. Děkuji Šišáková Alena .Manžel Šišák František SPC E/l4 Krnov

Alča 17.02.2016 10:45

Dobrý den,
vstřebávání sklivcových zákalků je dlouhodobý proces, ve většině případů trvá několik měsíců. Zmíněné oční kapky - Jodid draselný - ve většině případů toto vstřebávání urychlí.
Diabetes mellitus může být doprovázen změnami na sítnici - tzv. diabetická retinopatie a někdy i drobným krvácením do sklivce, které se projevuje jako padání černých sazí před okem.
Pokud máte zájem o vyšetření manžela na naší klinice, obraťte se prosím na naše koordinátorky, které Vám nabídnou termín vyšetření. Tel. číslo: 777 643 020, mail: info@duovize.cz.

MUDr. Jana Mikšovská 17.02.2016 12:50
Odpovědět

Dobrý den.
Dospělý syn je na jedno oko tupozraký. Slyšela jsem, že když se na tomto tupozrakém oku odstraní dioptrie, tak je možné přeci jen lépe na takto postižené oko vidět. Chtěla bych vědět, zda je to pravda a zda tento zákrok provádíte.
Děkuji předem za odpověď.

iva 02.02.2016 13:30

Dobrý den, skutečnou tupozrakost oka operovat ani léčit nelze. Platí ovšem, že pokud se u tupozrakého oka zlepší zraková ostrost pomocí brýlové korekce, je možné refrakční operací zlepšit vidění oka o tolik, o kolik se vidění tupozrakého oka zlepší s touto dioptrickou korekcí. Refrakční zákroky tohoto typu v DuoVizi provádíme. U počtu dioptrií do cca +4,0 je vhodná laserová refrakční operace, u vyššího počtu dioptrií pak doporučujeme implantaci nitrooční čočky.
Váš syn by měl nejprve podstoupit podrobné vyšetření na naší klinice. Objednat se může na čísle 777 643 020.

MUDr. Jana Mikšovská 02.02.2016 14:19
Odpovědět

Dobrý den, včera se mi stalo to, že po cvičení jsem měla jakoby mžitky před pravým okem. Trvalo to cca hodinu a když jsem se podívala do boku, tak jsem viděla něco jako mlhu, která se vlnila. Už jsem objednaná ke svému očaři,ale chtěla bych vědět, co by to mohlo být. Děkuji

Markéta 29.04.2015 10:24

Dobrý den paní Markéto,
podle popisovaných projevů - vlnící se mlha před pravým okem - se nejspíše jedná a odchlípení zadní plochy sklivce. Je to neškodná záležitost, která nijak trvale nepoškodí zrakovou ostrost pravého oka. Určitě je vhodné navštívit svého očního lékaře, který vyloučí možné změny na sítnici. Pokud by se změny na sítnici prokázaly (ve většině případů drobné trhlinky), je nutné laserové ošetření sítnice.

MUDr. Jana Mikšovská 29.04.2015 10:45
Odpovědět

Dobrý den, je mi 14 a mám dva roky po operaci strabismu. Šilhání se sice zlepšilo, ale po sundání brýlí opět šilhám. V nemocnici mi řekli, že je to v pořádku a že to tak nechají. Neexistuje nějaká možnost, jak se strabismu zbavit? Nějaké čocky, operace, cviky? V případě, že ano na koho se mám obrátit? Předem děkuji za odpověď.

Mari 20.03.2015 16:45

Dobrý den, na naší brněnské klinice NeoVize provádíme operace šilhání metodou nastavitelných stehů a máme velmi dobré výsledky. Zda je pro Vás tato operace vhodná zjistíme během podrobného předoperačního vyšetření, na které se můžete objednat na čísle 775 858 700.

MUDr. Věra Kalandrová 29.04.2015 10:48
Odpovědět

Dobrý den, je mi 48 let a před 2 měsíci jsem si všimla na bělmu malé bíložluté, nepravidelné skvrnky, která je dost viditelná, ale nemám žádné potíže ani mi v oku nepřekáží. Nosím již 14 rokem kontaktní čočky. Chci se zeptat zda to může být z kontaktních čoček a nebo to značí nějaké onemocnění a mám se objednat k očnímu. Předem děkuji za odpovědˇ.

Petra 12.01.2015 12:14

Dobrý den. Podle popsaného nálezu se nejspíše jedná o pinquekulum. Je to degenerace spojivky v místě oční štěrbiny, která nijak do budoucnosti nepoškodí Vaše oko a nesouvisí s nošením kontaktních čoček. Není nutné se objednávat k očnímu lékaři.

MUDr. Jana Mikšovská 23.03.2015 14:18
Odpovědět

Dobrý den,
asi 3 dny mám problém při čtení textu na tabletu.Pismenka, která jsou napsaná černou barvou se mi při pohledu na ně změní v šedá a když se na ně podívám znovu, tak se zase barva změní na černou (barvy se mění přímo, když se na text dívám). S jinou barvou ani při čtení textu např. v knížce se mi to nestává. Můžete mi poradit, co by to mohlo být? Je mi 35, problémy se zrakem jsem nikdy neměla, brýle nenosím. Děkuji Nika

Nika 07.01.2015 23:11

Dobrý den,
bez očního vyšetření nelze přesně sdělit diagnozu. Vzhledem ke kolísání problému při čtení a pohledu do blízka by se mohlo jednat o zákaly ve sklivci. Pokud budou Vaše obtíže přetrvávat, doporučuji Vám navštívit svého očního lékaře.

MUDr. Jana Mikšovská 23.03.2015 12:06
Oční vady a onemocnění

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie