Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Dalekozrakost - špatné vidění do blízka

Přestože tato refrakční oční vada postihuje po narození každého člověka, postupně se upraví. U některých lidí však přetrvává a projeví se špatným viděním do blízka.

S dalekozrakostí (hypermetropie, hyperopie) se narodíme – po narození je každé oko dalekozraké. Oko se totiž ještě nějaký čas vyvíjí a dorůstá do normální velikosti. Postupně tak dochází k zmenšování až k úplnému vymizení vady. V některých případech se objeví odchylka tvaru oční bulvy, kdy oko zůstává krátké a postižený člověk špatně vidí do blízka. Dalekozrakost může  být způsobena také vrozenými vadami rohovky či čočky, změnou zakřivení rohovky a čočky, snížením optické mohutnosti některé části oka, nebo změnami způsobenými úrazem či některým onemocněním (např. cukrovkou).

Dalekozraké oko zobrazuje obraz až za sítnicí, takže je rozmazaný

 

Průvodce laserovou operací očí ke stažení zdarma

Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce laserovou operací očí od Neovize. Zadejte váš email níže nebo stahujte přes web www.laserovaoperace.cz.

 

 

Při dalekozrakosti se světelné paprsky procházející očním aparátem protínají až za sítnicí a na sítnici nejsou tím pádem schopné vytvořit ostrý obraz. Vada se projevuje špatným, neostrým viděním na blízko. V mládí řada lidí o své dalekozrakosti vůbec neví, často se projeví až v pozdějším věku. Je to způsobeno tím, že čočka mladého člověka je velmi elastická a dokáže tuto dioptrickou vadu doostřit svým zvýšeným zaostřovacím úsilím (akomodací). Věkem ale akomodační schopnost ubývá, až zcela zmizí. V tomto období začne vystupovat dioptrická vada a projevuje se nejdříve zhoršeným viděním do blízka a později i zhoršeným viděním do dálky.

Hodnoty dalekozrakosti se označují v dioptriích se znaménkem + (plus). Obvykle se dalekozrakost pohybuje ve výši od  do +6 dioptrií. V některých případech může být mnohem vyšší a dosahovat až +20,0 dioptrií. Za lehkou dalekozrakost je považována vada ve výši +0,25+3,0 dioptrií, při hodnotách +3,25 až +6,0 dioptrií se jedná o střední dalekozrakost, u vysoké vady dosahují hodnoty nad +6,00 dioptrií. Při vyšších stupních dalekozrakosti má dalekozraký člověk problém zaostřit i na vzdálenější předměty. Často se současně s dalekozrakostí objevuje šilhání a tupozrakost.

 

Příznaky a projevy dalekozrakosti

V dětském a mladším věku se lehčí dalekozrakost nemusí projevovat vůbec. U menších stupňů vady se totiž oko snaží vidění neustále korigovat samo vlastní akomodací – neustálou prací tzv. ciliárního svalu uvnitř oka posouvá obraz na sítnici, aby bylo vidění ostré. Oči se tak ale mnohem více namáhají a mohou se objevit tzv. astenopeické obtíže. Pro ně je typické pálení a řezání očí, bolesti očí, bolesti hlavy, únava, snížená výkonnost, nevolnosti, nepříjemné pocity při dlouhém čtení, zvýšený stres apod.

Výrazněji se dalekozrakost projevuje ve středním a vyšším věku (nejčastěji mezi 35–40 lety). Je to dáno zhoršenými akomodačními schopnostmi oka, které dosud vadu samo korigovalo. Postupem času totiž lidská čočka stárne, ztrácí pružnost a již nemá sílu tak mocně zaostřovat. Většinou se nejprve začnou objevovat astenopeické obtíže a později dojde ke zhoršení zrakové ostrosti, a to nejen při pohledu na blízko, ale často i do dálky.

 

Dalekozrakost

 

Jak se dalekozrakost řeší

V mnoha případech, zejména v případě nízké vady, není žádná korekce nutná. Je to však vždy zcela individuální. Záleží na výši vady, na subjektivních potížích, potřebách člověka, jeho věku, profesi i životním stylu. Vidění dalekozrakého oka lze zlepšit, stejně jako u jiných refrakčních vad, pomocí brýlí. Pro korekci této vady se však používají tzv. spojky, plusové čočky. Vhodným řešením jsou také kontaktní čočky. Dalekozrakost korigují čočky konvexního tvaru, které jsou uprostřed silnější než na okrajích. Tím se paprsky více lámou, protnou se na sítnici a obraz je tak ostrý. Kontaktní čočky přinášejí mnoha lidem oproti brýlím větší komfort nošení, ničím neomezované široké zorné pole a samozřejmě pohodlí při aktivním způsobu života. Brýle ani čočky však dnes nejsou pro mnoho uživatelů dostačující a ti využívají výhod dalších možností řešení – laserových operací a  nitroočních chirurgických zákroků.

 

Moderní řešení dalekozrakosti – refrakční laserové a chirurgické zákroky

V současné době lze pro korekci dalekozrakosti využít i operační metody, které vadu trvale  odstraní. Principem všech laserových metod na odstranění dioptrií je změna zakřivení oční rohovky. Optický systém oka je ve výsledku upraven tak, aby byl na sítnici schopen zobrazovat pozorované předměty co nejpřesněji. Tímto typem operace je možné odstranit také krátkozrakost a astigmatismus.

Vhodným řešením pro dalekozraké pacienty je laserový zákrok NeoLASIK HD® nebo FemtoLASIK Basic. Obě metody se provádějí bez použití jakýchkoli ostrých nástrojů, jsou vysoce bezpečné, bezbolestné. Metodu NeoLASIK HD®  doporučujeme pacientům, pro které je prioritou nejvyšší kvalita vidění. U této metody je laserové ošetření plně individualizované a předchází mu změření velmi přesné digitální mapy oka.Laser je schopen odstranit i ty nejmenší nedokonalosti oka a vaše vidění bude bezkonkurenčně přesné a jasné.

„Pro pacienty s vysokou dalekozrakostí (nad +4 dioptrie) nebo příliš tenkou rohovkou nebo pacienty nad 45 let, může být vhodná nitrooční operace“, uvádí MUDr. Lubomír Továrek, oční mikrochirurg DuoVize. Při nitrooční operaci je nahrazena lidská čočka čočkou umělou, která zajistí, aby obraz vytvářený na sítnici byl jasný a ostrý. Vaše vidění tak bude bezproblémové.

 

Vhodnou léčbu pro vás můžeme navrhnout až po důkladném  očním vyšetření.

OBJEDNEJTE SE! MÁTE DOTAZ? ZEPTEJTE SE NÁS!

Lékařky Oční kliniky DuoVize.

banner
Oční vady a onemocnění

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie