Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Ječné zrno

Přestože nepostihuje každého, patří k nejčastějším a nejznámějším zánětlivým onemocněním očního víčka.

Ječné zrno (hordeolum) vzniká ucpáním povrchové mazové žlázky na okraji horního či dolního očního víčka. Ucpáním žlázky většinou dojde k hromadění mazu a rozšíření stafylokokové nebo streptokokové infekce – v místě vzniká nepříjemný a bolestivý zánět. Záněty se mohou opakovat a způsobit i vážné oční problémy, proto je třeba léčbu nepodceňovat a potíže konzultovat s lékařem.

Příčiny vzniku ječného zrna mohou být různé – ječné zrno se objevuje v souvislosti s různými onemocněními (rosacea, cukrovka), s hormonálními změnami, sníženou imunitou, k jeho vzniku přispívá i zvýšená námaha očí, malá frekvence mrkání, zanedbání hygieny např. při manipulaci s kontaktními čočkami, ale i prach a znečištěné ovzduší.

Ječné zrno je infekční onemocnění, proto je třeba dbát na důkladnou hygienu, častou výměnu ručníků, nikomu nepůjčujte potřeby osobní hygieny, dekorativní kosmetiku apod. Po kontaktu s osobou postiženou ječným zrnem si bez předchozího umytí rukou nesahejte do očí.

Příznaky a projevy ječného zrna

„Prvotním příznakem bývá svědění oka, nepříjemný tlak a pocit cizího tělesa v oku, později se přidává bolest víčka, začervenání a otok“ popisuje lékařka Oční kliniky DuoVize, MUDr. Eva Jerhotová. Na vnějším víčku se utvoří zarudlá bulka či uzlík plný hnisu často se žlutou čepičkou. Ječné zrno se také může objevit na vnitřní straně očního víčka a nemusí být na první pohled patrné. Nemoc provázejí pocity nepohodlí a dojem zastřeného vidění.

S ječným zrnem se zaměňuje tzv. vlčí zrno (chalazion). Objevuje se stejně jako ječné zrno na očním víčku jako zatvrdlá bolestivá bulka, je uloženo hlouběji a bývá větší. Oční víčko může otéci tak, že jej lze jen obtížně otevřít. Odstraňuje se chirurgicky.

Léčba ječného zrna 

Ječné zrno velmi často samo „uzraje“, praskne a vymizí. Ječné ani vlčí zrno nikdy nevymačkávejte! Mnohdy pomáhají teplé obklady, které napomohou „zrání“ ječného zrna a vedou ke spontánnímu vyprázdění. Pokud problémy přetrvávají déle než 14 dní, navštivte lékaře. Léčba nebývá náročná, lékař většinou doporučí antibiotika či kortikoidy (kapky nebo mast), někdy je nutný malý chirurgický zákrok, který uvolní hnisavý obsah ječného zrna. Zákrok se provádí v lokální anestezii. Současně lékař předepíše antibiotika (mast), jež zabrání dalšímu šíření infekce a napomáhá vyléčení zánětu. Ječné zrno může přejít do chronické formy, kdy pod kůží víčka zůstává tvrdá nebolestivá bulka, tu je pak třeba odstranit chirurgicky.

Objednat se na vyšetření můžete ZDE

banner
Oční vady a onemocnění

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie