Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Keratokonus

Rohovka zdravého oka má pravidelný kulovitý tvar. Pokud vás postihne keratokonus, dochází k vyklenutí rohovky a deformaci jejího tvaru, což může způsobit výrazné zhoršení zraku až ztrátu vidění.

Keratokonus je onemocnění oční rohovky, při kterém se rohovka postupně ztenčuje a kuželovitě vyklenuje. Vzhledem k tomu, že zdravá rohovka lidského oka má pravidelný kulovitý tvar, jakákoli změna jejího tvaru a tloušťky má za následek zhoršené vidění. Keratokonus se obvykle objevuje mezi 10. a 20. rokem života, rozvíjí se velmi pomalu, často 10 až 20 let. Vývoj nemoci je individuální, je ovlivněn věkem pacienta – čím dříve onemocnění propukne, tím je jeho vývoj rychlejší. Postihuje obě oči, ale postižení jednoho a druhého oka se liší. V současné době toto onemocnění nelze zcela vyléčit, ale moderní léčebné metody, které na naší klinice používáme, umí jeho rozvoj pozastavit a stabilizovat.

Co je příčinou keratokonu?


Keratokonus je onemocnění, jehož příčiny nejsou zcela objasněny. K rozvoji nemoci přispívají genetické vlivy, častěji se vyskytuje v souvislosti s celkovými alergickými onemocněními; jeho vývoj může urychlit mechanické dráždění oka, např. časté mnutí oka.

Příznaky a projevy keratokonu

Keratokonus se projevuje rychlým zhoršováním zraku. Většinou se postupně zvyšuje krátkozrakost, objevuje se nepravidelný astigmatismus a dochází ke zdvojování a deformaci pozorovaných předmětů. Vzhledem k tomu, že se zpočátku projevuje jen jako krátkozrakost, kterou lze korigovat brýlemi, řada lidí vůbec netuší, že tímto onemocněním trpí. V některých případech se u nemocných může vyskytnout snížená tolerance k nošení kontaktních čoček nebo nemocní kontaktní čočky nesnášejí vůbec. Postupem času onemocnění výrazně snižuje kvalitu vidění a v rozvinuté fázi dochází také k zakalení rohovky a omezení její průhlednosti.

Léčba keratokonusu 

„Zhoršené vidění lze zpočátku korigovat brýlemi, s rozvojem nemoci se však stav pomocí brýlových čoček velmi těžko napravuje“, uvádí primářka Oční kliniky DuoVize, MUDr. Lucie Valešová. Další možností korekce jsou tvrdé kontaktní čočky, které tlačí na rohovku, a tak určitým způsobem zmírňují zakřivení rohovky a zlepšují vidění. Ještě před několika lety to byl jediný způsob léčby, v pokročilých fázích se pak přistupovalo k transplantaci rohovky. Na naší klinice však dnes umíme transplantaci oddálit a pomocí moderních léčebných postupů nepravidelné vyklenutí oční rohovky oploštit a rozvoj nemoci zastavit. Pro léčbu keratokonu u nás používáme dvě osvědčené metody, které zpevňují oční rohovku a zastavují její vyklenování: metodu ICRS (metoda označovaná také jako Kerarings) a metodu CCL (CXL,C3-R).

U techniky ICRS (Intrastromal Corneal Ring Segments) se vyklenutí oční rohovky oplošťuje a stabilizuje pomocí speciálních plastových segmentů, které jsou implantovány do rohovky.CCL je fotodynamická léčba, která spočívá v aplikaci riboflavinu (vitamin B2 ) a paprsků ultrafialového světla – toto ošetření napomáhá vytvářet posilující vazebné můstky mezi jednotlivými kolagenními vlákny rohovky, tkáň rohovky se tak biomechanicky výrazně zpevňuje a keratokonus se dále nerozvíjí. Během léčby obvykle obě metody úspěšně kombinujeme. Hlavním cílem léčby je onemocnění pozastavit a oddálit tak transplantaci rohovky.

V každém případě je důležité zahájit léčbu co nejdříve. Proto na naší klinice věnujeme velkou pozornost vstupnímu a preventivnímu vyšetření, při kterých používáme nejmodernější techniku včetně očního koherenčního tomografu a pentacamu, které ošetřujícím lékařům poskytují detailní obraz o stavu oka, zakřivení a tvaru rohovky apod. Léčba u nás je vždy individuální, na základě výsledků vyšetření lékaři stanoví pro každého pacienta ten nejlepší a nejvhodnější léčebný postup.

 

Vhodnou léčbu pro vás můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření.

OBJEDNEJTE SE! MÁTE DOTAZ? ZEPTEJTE SE NÁS!

banner
Oční vady a onemocnění

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie