Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Makulární degenerace

Toto vážné oční onemocnění postihuje sítnici a způsobuje ztrátu centrálního vidění. Objevuje se převážně ve vyšším věku, jeho průběh je různě rychlý a někdy vede k praktické ztrátě zraku.

Makulární degenerace postihuje centrání část sítnice (žlutou skvrnu), a to většinou jen v jednom oku, druhé oko bývá ale postiženo v průběhu několika dalších let.

Onemocnění má dvě formy – suchou a vlhkou. Suchá forma způsobuje atrofii pigmentového epitelu sítnice a fotoreceptorů, zhoršování zraku probíhá relativně pomalu. Tato forma je diagnostikována u 90 % postižených makulární degenerací, ale jen u 12–21 % způsobuje závažnou poruchu zraku. U vlhké formy nemoci dochází k prorůstání novotvořených cév pod sítnici, což způsobuje prosakování a krvácení do sítnice a pod sítnici, otok sítnice, případně její odloučení. Postihuje jen asi 10% nemocných s makulární degenerací a má poměrně rychlý až dramatický průběh. Bývá nejčastější příčinou praktické slepoty u lidí nad 55 let věku ve vyspělých zemích. K rizikovým faktorům patří věk, genetické vlivy, pohlaví (více se objevuje u žen), kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, kouření, špatná životospráva.

 

Příznaky a projevy makulární degenerace

Pro lepší pochopení – sítnice je hlavním orgánem zraku. Zachycuje pozorovaný obraz a pomocí zrakového nervu jej posílá do zrakových center v mozku. Centrální část sítnice – makula – zajišťuje ostré vidění detailů, je důležitá při čtení, řízení apod. Pokud tedy člověkonemocní vlhkou formoumakulární degenerace je postižen poklesem centrální zrakové ostrosti – pacient vidí ve středu svého vidění šedé stíny nebo černé skvrny. Periferní vidění většinou zůstává neporušené. Vlivem onemocnění člověk ztrácí schopnost číst, rozeznávat barvy, sledovat televizi či dokonce  rozeznávat tváře. „Často se objevují deformace vnímaného obrazu a výpadek centrální části zorného pole, což může vést až ke ztrátě samostatnosti a v nejhorším případě k praktické slepotě. Při suché formě nemoci se objevuje rozmazané vidění, zhoršené vidění za tmy nebo za soumraku, zhoršená schopnost zaostření, v pokročilé fázi může dojít i k celkovému výpadku zorného pole“, popisuje primářka Oční kliniky DuoVize, MUDr. Lucie Valešová.

Ani jednu z forem nemocnění neprovázejí bolesti.

 

Jak se makulární degenerace řeší

Makulární degenerace patří k onemocněním, které bohužel nelze ani moderními léčebnými postupy zcela vyléčit. Lze však do určité míry ovlivnit jejich průběh a další vývoj nemoci účinně zastavit. Léčbou však nelze zajistit normální vidění. Pro zachování zraku je ale nezbytné, aby pacienti přicházeli k lékaři včas, resp. pravidelně docházeli na preventivní prohlídky, při kterých lze  změny na sítnici zachytit.

I přes současné možnosti medicíny na suchou formu makulární degenerace dosud neexistuje léčba, lékaři doporučují užívat doplňky stravy s obsahem luteinu, vitaminu E a zinku. Naopak vlhkou formu nemoci lze dnes ovlivnit a účinně zastavit biologickou léčbou – antiVEGF injekcemi. Tuto léčbu také používáme na naší klinice. Biologická léčba potlačuje růst nových cév, brání krvácení a otokům, výrazně zlepšuje zrakovou ostrost. Léčba je bezbolestná, látka se aplikuje injekčně po předchozím znecitlivění přímo do oka. U části pacientů dochází ke zlepšení vidění, u většiny se změny na sítnici stabilizují a dále se nezhoršují.

Možnosti léčby makulární degenerace jsou omezené, proto odborníci doporučují nezapomínat na prevenci, kterou lze riziko vzniku tohoto onemocnění do určité míry ovlivnit. Důležitá je zdravá a vyvážená strava s dostatkem antixidantů, celková onemocnění léčit dle doporučení lékaře, omezit kouření, chránit si zrak před sluncem, při operaci šedého zákalu apod. dát přednost nitroočním čočkám se žlutým filtrem, který ochraňuje sítnici.

 

Vhodnou léčbu pro vás můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření.


banner
Oční vady a onemocnění

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie