Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Syndrom suchého oka - porucha tvorby slz

Jak z názvu vyplývá, jedná se o poruchu omývání očního povrchu. Způsobuje řadu subjektivních obtíží včetně zánětu rohovky a spojivek a může vést až k závažným zrakovým problémům.

Toto onemocnění je v současnosti velmi časté, příčinou je porucha tvorby a toku slzného filmu na povrchu oka. Tím, že se zpomalí produkce slz, vznikají nepříjemné subjektivní pocity, které provází neustálé dráždění oka, které může vést až k poškození povrchu oka. Příčinou bývá nejen nedostatečné množství slz, ale i jejich zhoršená kvalita. Slzy totiž obsahují vodu, hlen a olej a tyto tři složky oko chrání a zvlhčují. 

Syndrom postihuje velmi často ženy v období menopauzy. Ale může se objevit v každém věku, na jeho vznik mají určitý vliv i podmínky vnějšího prostředí – prašné, suché a zakouřené prostředí, vítr, pobyt v přetopených a klimatizovaných prostorách, ale i dlouhodobá práce u počítače, nošení kontaktních čoček a stres. Určitý vliv mohou mít také některé léky, dlouhodobé užívání očních kapek a některá onemocnění (cukrovka, oční záněty, infekce, alergie, autoimunitní nemoci...). Někdy se toto onemocnění objevuje u lidí s různými vrozenými či získanými deformitami očních víček.

 

Jak se syndrom suchého oka projevuje

Onemocnění se projevuje nepříjemnými pocity, které provází pálení, svědění a řezání očí, tlak v očích, únava očí, světloplachost, zhoršené vidění, bolesti hlavy. Tyto pocity může provázet zarudnutí a podráždění očí, kdy na povrchu oka vznikají drobné oděrky, které vedou až ke vzniku zánětu. Často se objevuje i nadměrné slzení – je způsobeno nekvalitním slzným filmem, kdy dochází k neustálému dráždění osychajícího povrchu oka, což často vyvolává další tvorbu slz. Přestože máte pocit, že nepříjemné pocity zvládnete vyřešit sami pomocí různých očních kapek volně prodejných v lékárně, raději problémy konzultujte s lékařem. Jen ten může určit příčinu problému i typ onemocnění a doporučit vhodnou léčbu. Nevhodná samoléčba může potíže zhoršit a léčbu prodloužit.

 

Syndrom suchého oka a možnosti řešení

Léčba syndromu suchého oka vychází ze závažnosti nemoci a z příčin, které ji způsobují. Důležité je zaměřit se i na celková onemocnění, která mohou být příčinou syndromu suchého oka – včasná diagnóza a správná léčba uleví od potíží a zlepší kvalitu vidění i samotného života.

Lehčí formy nemoci se léčí pomocí tzv. umělých slz – očních kapek, jež oko zvlhčují a chrání, někdy se používají také oční gely a masti, které se aplikují na noc. V těžších případech lékaři doporučují speciální zvlhčující gely nebo se přistupuje k operaci, která dočasně nebo trvale blokuje odtokové kanálky, či k chirurgickému řešení problémů s očními víčky. Cílem léčby je vytvořit rovnoměrnou vrstvu slzného filmu, která navíc na oku po určitou dobu zůstane a zabrání jeho vysychání a dráždění.

Součástí léčby je i správná hygiena očních víček, důležité je vyhýbat se stresovým faktorům a odstranit faktory vnějšího prostředí, které problém negativně ovlivňují atd. Vhodná je také změna životního stylu – procházky na čerstvém vzduchu, časté větrání a dostatek tekutin.

 

Vhodnou léčbu pro vás můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření.

banner
Oční vady a onemocnění

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie