Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Vetchozrakost (presbyopie) - špatné vidění na čtení

Přestože jsme po celý život brýle nosit nemuseli, po čtyřicítce se bez nich neobejdeme. S přibývajícím věkem totiž ztrácíme schopnost zaostřit na běžnou čtecí vzdálenost.

Presbyopie (vetchozrakost) není klasickou dioptrickou vadou, ale souvisí se stárnutím a přirozenou ztrátou akomodace oční čočky. Ta se projevuje neschopností vidět ostře do blízka a na běžnou čtecí vzdálenost.

V čem je problém? V mladém věku je oční čočka velmi pružná a snadno mění tvar, což dovoluje bez problémů zaostřit na různé vzdálenosti, a to i na velmi blízko ležící předměty (tento proces se nazývá akomodace). S věkem se však vlastnosti čočky mění, její pružnost se postupně snižuje, a tak čím blíže se předmět nachází, tím obtížnější je zaostřit.

Presbyopie se objevuje mezi 40. až 45. rokem věku, záleží na tom, jaký je zrak před vznikem presbyopie. Nakonec se ale nevyhne nikomu. Při dalekozrakosti se projevuje dříve, při krátkozrakosti se naopak objevuje později. Vadu a stupeň nezbytné korekce zjistí oční lékař při běžném vyšetření. Ve 40 letech většinou naměří +0,5 D, v padesáti letech cca +1,5 D a v 60 letech +2,5 až +3,5 D. Kolem 60. roku věku presbyopie vrcholí, zpravidla se stabilizuje a dále se již nezhoršuje.

 

Příznaky a projevy presbyopie

Presbyopie představuje neschopnost zaostřit na běžnou čtecí vzdálenost. Zpočátku obvykle postačí text při čtení oddálit a držet jej ve vzdálenosti délky paže. S narůstajícím věkem se potíže stupňují a přidávají se i problémy s viděním na počítač či na delší vzdálenosti. Mohou se objevit i tzv. astenopické potíže, např. únava a bolesti očí, jakoby zamlžené vidění a bolesti hlavy.

Presbyopie

Jak se presbyopie řeší

Presbyopii lze, stejně jako jiné dioptrické vady, řešit pomocí brýlí a kontaktních čoček. U řady lidí se zhoršuje vidění nejen do blízka, ale i na dálku a časem i na střední vzdálenost, a tak brýle nebo kontaktní čočky musí zajistit korekci na všechny vzdálenosti. Lidé si proto pořizují i několikery brýle, které střídají nebo používají multifokální brýle, které kombinují dvě a více čoček s rozdílnou mohutností v jedné. Stejně tak lze zvolit multifokální kontaktní čočky, které umožňují vidění na blízko, na střední vzdálenost i na dálku. Multifokální čočky je však ideální začít nosit v ranných stádiích presbyopie.

Brýle ani kontaktní čočky nejsou jediné možnosti řešení této oční vady, v současné době je možné odstranit presbyopii také pomocí nitrooční operace PRELEX. Během zákroku je původní lidská oční čočka, jejíž dioptrická hodnota a schopnost zaostřovat už neodpovídá dioptrickému stavu oka a požadavkům pacienta, odstraněna a místo ní je implantována umělá multifokální nitrooční čočka, která umožní vidění do blízka i na dálku bez brýlí. Zákrok je bezbolestný, probíhá ambulantně a trvá jen několik minut. Metodu PRELEX lze také považovat za preventivní léčebný zákrok –  pacientům po operaci již nehrozí vznik šedého zákalu a výrazně se snižuje riziko záchvatovitého zeleného zákalu. Je ideální pro pacienty, u kterých se kombinuje velký počet dioptrií s rodinnou zátěží šedým a zeleným zákalem.

 

Průvodce léčbou presbyopie zdarma

Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce laserovou operací očí od Neovize. Zadejte váš email níže nebo stahujte přes web www.lecbapresbyopie.cz.

 

Vhodnou léčbu pro vás můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření. OBJEDNEJTE SE! MÁTE DOTAZ? ZEPTEJTE SE NÁS!

banner
Oční vady a onemocnění

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie