Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Zánět spojivek

Pálení, řezání a začervenání oka bývá příznakem různých zánětlivých onemocnění – k poměrně častým onemocněním patří zánět spojivek.

Záněty spojivek postihují oční sliznice, které přecházejí z okraje vnitřní strany očního víčka na bílou viditelnou části oční bulvy až k okraji rohovky. Příčiny zánětu bývají různé – infekční zánět nejčastěji způsobují bakterie a viry; neinfekční zánět je většinou alergickou reakcí spojivek na kontaktní čočky či na různé alergeny (pyly, prach, roztoče, léky, kosmetiku apod.). Zánět se mnohdy objevuje v souvislosti se sennou rýmou a atopickou dermatitidou. Záněty spojivek mohou vyvolat také různé vnější podněty – kouř, chlorovaná voda v bazénu, cizí tělesa v oku, UV záření či syndrom suchého oka, kdy spojivka není dostatečně chráněna slzným filmem.

Příznaky a projevy zánětu spojivek

„Hlavním příznakem zánětu spojivek je slzení, pálení a zarudnutí očí, pocit písku v očích, často se přidává hnisavý výtok. Zánět může být provázen otokem a pocitem nepohodlí“, popisuje lékařka Oční kliniky DuoVize, MUDr. Eva Jerhotová. Virové záněty může provázet zduření příušních uzlin a postižena bývá i rohovka. Při alergickém zánětu příznaky přetrvávají delší dobu, výtok ale nebývá tak silný. Alergický zánět se obvykle objevuje na jaře, kdy je vyšší výskyt alergenů, neboť kvetou stromy, květiny a trávy.

Zánět spojivek obvykle postihuje obě oči, avšak objevuje se také jen na jednom oku. Začervenání oka nemusí být jen příznakem zánětu spojivek, ale také mnohem závažnějších očních chorob. Proto „banální“ zánět spojivek nepodceňujte a problémy konzultujte se svým očním lékařem.

Léčba zánětu spojivek 

Léčba zánětu spojivek souvisí s jeho příčinou, proto je důležitá přesná diagnóza. Vhodnou léčbu doporučí lékař na základě vyšetření. Infekční zánět se léčí podáváním antibiotik ve formě kapek a mastí přímo do spojivkového vaku, virové záněty se léčí symptomaticky – to znamená podle příznaků – a u vážnějších infekcí virostatiky. Léčba většinou probíhá 7–10 dnů. U infekčních zánětů je důležité časté mytí rukou a zvýšená hygiena.

Objednat se na vyšetření můžete ZDE

U alergického zánětu je třeba odstranit nebo minimalizovat alergen, který zánět vyvolává. Lékaři  doporučují aplikovat zvlhčující oční kapky, podávat lokální antihistaminika, v některých těžších případech je nezbytná aplikace kortikoidů. Při podezření na alergii je vhodné navštívit také alergologa, který odhalí, jaké látky alergickou reakci způsobují. Při zánětu spojivek je vhodné nosit tmavé sluneční brýle, které oči chrání před prudkým světlem a UV zářením a přinášejí určitou úlevu.

banner
Oční vady a onemocnění

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie