FUNGUJEME, stále se staráme o naše pacienty.

Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Léčba astigmatismu

Astigmatismus trápí až 60% populace. Přesto o něm mnozí z nás ani nevědí. 

„Astigmatismem trpí přibližně dvě třetiny našich pacientů. Často přicházejí s tím, že se chtějí zbavit dioptrií do dálky nebo na blízko, případně je trápí šedý zákal, ale o tom, že mají současně i astigmatismus, často nemají tušení. Přitom jde o oční vadu, která výrazně zhoršuje kvalitu vidění,“ popisuje situaci primářka Oční kliniky DuoVize, MUDr. Lucie Valešová.

Přestože se tato oční vada projevuje zhoršenou zrakovou ostrostí a špatným vnímáním detailů a kontrastů, mnohdy vůbec netušíme, že nás postihla.

Příčinou vady je nerovnoměrné zakřivení některých optických ploch oka, nejčastěji oční rohovky. U astigmatismu totiž není rohovka pravidelná a nepřipomíná kulatý míč, ale spíš šišku, neboť je v jedné nebo v obou dvou osách více či méně zakřivená. Paprsky světla ze všech směrů procházející rohovkou se pak rozdílně lámou a na sítnici se nedokážou spojit do jednoho bodu. Výsledkem je pak rozostřené a deformované vidění.

S astigmatismem (s tzv. cylindrickou oční vadou) se zpravidla narodíme – nízký stupeň zakřivení postihuje většinu lidí, neboť rohovka není nikdy zcela pravidelná, naopak má mírné zakřivení. Vidění je však bezproblémové a není nutné je jakkoli korigovat. U vyšší vady je však korekce nezbytná. Někdy je astigmatismus diagnostikován až u dospělých, např. v souvislosti s úrazy, operacemi rohovky a při některých očních onemocněních.

Astigmatismus se často objevuje současně s jinou oční vadou, zpravidla s dalekozrakostí a krátkozrakostí. Velikost vady lze zjistit jen při očním vyšetření a uvádí se v tzv. cylindrických dioptriích s počtem úhlových stupňů osy. Naměřené údaje lékař zapisuje například do poukazu na brýle, neboť jsou nezbytné pro vhodnou korekci.

Jak se astigmatismus projevuje

Astigmatismus ovlivňuje vidění na blízko i do dálky, jeho kvalita závisí na velikosti vady. Nízké postižení nebývá patrné, u vyšších stupňů astigmatismu se objevuje snížená ostrost vidění, zhoršené vnímání detailů a kontrastů, pokřivený a deformovaný obraz, což často vede k  zaměňování některých písmen a znaků, například 3 za 8, M za H či N, P za F, K za X. Průvodním jevem astigmatismu bývají bolesti hlavy, únava, pálení a řezání očí atd. Člověk také mívá problém s prostorovou orientací, přivírá oči při pohledu na vzdálené předměty nebo stáčí hlavu do určitého směru.

Astigmatismus a možnosti řešení

Astigmatismus lze řešit nejen optickými pomůckami – brýlemi a kontaktními čočkami, ale také pomocí laserových a nitroočních zákroků. Nejjednodušší způsob korekce jsou brýle, ve kterých se používají torické čočky. Ty ovlivňují směr dopadu světelných paprsků, a tak korigují asymetrické zakřivení rohovky. Stejným způsobem vadu korigují kontaktní čočky, řada lidí je ale odmítá pro určité nepohodlí a počáteční potíže. Pro dobré vidění je totiž vždy nutná správná orientace nasazené kontaktní čočky. U vyšších vad se zpravidla používá tzv. tvrdá kontaktní čočka. Brýle ani kontaktní čočky ale nedokáží vadu odstranit, jen ji vyrovnávají a zlepšují vidění.

Laserové a chirurgické operace očí

 

„Astigmatismus patří k očním vadám, které lze dnes úspěšně řešit pomocí nitroočních a laserových operací. Nitrooční operace na naší klinice doporučujeme pacientům s těžším astigmatismem nebo s astigmatismem, který je kombinován s jinou refrakční vadou, dále pacientům starších 45 let, u nichž se již projevila presbyopie nebo pacientům postižených astigmatismem a šedým zákalem“, uvádí MUDr. Jana Mikšovská, oční lékařka DuoVize. Při tomto typu zákroků je přirozená oční čočka nahrazena čočkou umělou (torickou), jež dokáže srovnat zakřivení rohovky a vyřešit astigmatismus tak, aby vidění bylo trvale ostré a jasné.

Další možností řešení astigmatismu jsou laserové operace. Během zákroku laserový paprsek upraví zakřivení oční rohovky, takže po operaci světelné paprsky dopadají na sítnici rovnoměrně a vidění je ostré a přesné. Laserovou operací lze vyřešit jak astigmatismus, tak krátkozrakost a dalekozrakost. K oblíbeným a často žádaným zákrokům patří na naší klinice operace NeoSMILE 3D nebo NeoLASIK HD® – při zákroku se nepoužívají žádné ostré nástroje, pouze femtosekundový laser, který pracuje na základě přesně naměřených hodnot. Výhodou laserové operace je rychlost, šetrnost a bezbolestnost.

 

Průvodce laserovou operací očí ke stažení zdarma

Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce laserovou operací očí od Neovize. Zadejte váš email níže nebo stahujte přes web www.laserovaoperace.cz.

 

 

banner

Diskuze k článku

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů. Více informací


Buďte první, kdo komentuje tento článek.


Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie