FUNGUJEME, stále se staráme o naše pacienty.

Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Sítnice, makula, sklivec

Sítnice je nejdůležitější a také nejcitlivější částí našeho oka. Pokrývá ve formě tenké vrstvičky zadní  vnitřní stěnu oka. Obsahuje světločivné buňky - tyčinky a čípky - a nervová vlákna. Sítnice zachycuje obraz jako světločivný čip v digitálním fotoaparátu a zrakovým nervem jej posílá do mozkové kůry. Onemocnění sítnice je vždy velmi závažné a často nevratné a může vést až ke ztrátě zraku.

Pro ostré vidění, čtení, řízení auta, sledování televize a rozeznávání obličejů je nejdůležitější centrální část sítnice - makula (žlutá skvrna). Onemocnění makuly vedou ke ztrátě ostrého vidění.

Periferní sítnice slouží k perifernímu vidění. Zásobení sítnice kyslíkem poskytují sítnicové cévy, tepny a žíly. Jejich poruchy (uzávěry nebo krvácení) vedou k závažným poruchám zraku.

Sklivec je rosolovitá, průhledná tkáň, která vyplňuje oční dutinu a zevnitř naléhá na oční sítnici. Poruchy sklivce vedou k chorobám sítnice a k poruchám vidění.

Na Oční klinice DuoVize věnujeme včasné identifikaci a následné léčbě velkou pozornost. Naši zkušení lékaři mají dlouholetou bohatou praxi s léčbou onemocnění sítnice a sklivce, a proto jsou schopni poskytnout péči na vysoké evropské úrovni. 

banner

Diskuze k článku

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů. Více informací
Odpovědět

Dobrý den,mám dotaz. Jsem již si 25 let po operaci šedého zákalu,brzy po operaci levého oka jsem prodělala několik zánětů,které způsobily,že jsem dostala sklivcovcové zákalky, které mám do dnes a k tomu se léčím na zelený zákal v obou očích. Ted se začaly sklivcovcové zákalky tvořit i v pravém oku,ne v takovém množství ale jsou tam. Ptala jsem se zda-li není možné tyto zákalky odstranit a bylo řečeno,že bych již neviděla tak jak vidím dnes a netvořily by se slzy,takže bych měla syndrom suchého oka. Nechci samozřejmě riskovat zhoršení zraku,ikdyž ani tak není perfektní. Můžete sdělit,zda-li se zákalky sklivcovcové odstraní úplně a bez vedlejších rizik a následků. V rodině je choroba oční dedičná,moje sestra je od narození nevidomá a otec má za sebou již oprace šedého zákalu. Děkuji za korektní odpověd.. Velíšková Marie

Marie 17.02.2018 13:39

Dobrý den, doporučili bychom vám nejprve vyšetření u nás. Neznáme přesně stav vašich očí, na základě výsledků vyšetření vám pak rádi sdělíme další možné kroky.

MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. 19.02.2018 09:18
Léčba sítnice a sklivce

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie