Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Léčba zeleného zákalu

Toto oční onemocnění většina postižených sama neodhalí, a přitom jim bez léčby hrozí částečná nebo dokonce úplná ztráta zraku.

Glaukomu se lidově říká zelený zákal. Jedná se o poškození zraku způsobené odumíráním zrakového nervu. Hlavní příčinou je vysoký nitrooční tlak, ale faktorů, které vznik onemocnění ovlivňují, je řada – např. úraz, porucha regulace tvorby nitrooční tekutiny, ucpání odtokových kanálků pro nitrooční tekutinu, genetické faktory, celková onemocnění (např. cukrovka), některé léky (kortikosteroidy).

 

 

Zvýšený nitrooční tlak, který je častou příčinou nemoci, je způsoben poruchami ve vnitřních strukturách oka. Uvnitř oka se totiž neustále vytváří nitrooční tekutina a její přebytek je odváděn odvodnými kanálky umístěnými mezi rohovkou a duhovkou do cévního řečiště oka. V případě, že je vše v rovnováze, je nitrooční tlak normální a oko správně funguje. Pokud se začne tvořit tekutiny nadbytek nebo se její odtok zhorší či zastaví, tak se množství tekutiny uvnitř oka zvětšuje. Oko je ale umístěno v malém a poměrně pevném obalu, a tak se nemůže ani při hromadění tekutiny nijak zvětšit, zvýší se ale nitrooční tlak a ten pak poškodí zrakový nerv.

Zelený zákal je považován za zákeřné oční onemocnění – jeho nebezpečí tkví v tom, že se rozvíjí, aniž by o tom člověk věděl. Při zanedbávání preventivních prohlídek tak může být onemocnění diagnostikováno až ve chvíli, kdy je oční nerv již značně poškozen. Se zvýšeným rizikem vzniku nemoci by měli počítat nemocní starší 65 let, osoby, u nichž se glaukom vyskytuje v rodinné anamnéze a ti, kteří měli v životě jakkoli poškozený zrak. Glaukom se objevuje zejména ve vyšším věku, ale onemocnění se může projevit i u dětí do jednoho roku, které jsou postižené vrozenou formou glaukomu.

Jak se glaukom projevuje

Zelený zákal je většinou bezpříznakové onemocnění, zpravidla nebolí, nezpůsobuje žádné obtíže. Problémy se projeví, jakmile se onemocnění rozvine – postižený nejprve zaregistruje téměř nepostřehnutelné výpadky zorného pole, později poruchu periferního vidění, okraje zorného pole mohou být rozmazané, dochází k celkovému snížení zrakové ostrosti. Často se projevuje zhoršené vidění v tmavé místnosti nebo při pohledu na blízko. Tyto příznaky se však mohou objevit až ve chvíli, kdy je zrakový nerv natolik poškozen, že jsou jeho změny nevratné. Pokud není glaukom léčen, může dojít i k úplné ztrátě zraku. Riziko glaukomu je tedy jedním z hlavních důvodů pro pravidelné preventivní oční prohlídky.

Glaukom a možnosti řešení

Předpokladem úspěšné léčby zeleného zákalu a zachování zraku je včasná a přesná diagnostika. Na naší klinice využíváme nejmodernější diagnostické postupy – optickou koherenční tomografii, která umožňuje dokonalé vyšetření sítnice a zrakového nervu. Na základě vyšetření pak lékaři mohou doporučit ten nejlepší léčebný postup. Bohužel glaukom nelze nikdy úplně vyléčit, poškození zrakového nervu je trvalé, léčbou lze však zabránit dalšímu rozvoji zeleného zákalu a zhoršení zraku.

V počátečních fázích lze glaukom léčit jen očními kapkami, které snižují nitrooční tlak a chrání oční nerv, u závažnějších forem nemoci je často nutná operace, která zlepšuje odtok nitrooční tekutiny z oka nebo snižuje tvorbu nitrooční tekutiny, a tak zajistí snížení nitroočního tlaku.

 Vhodnou léčbu pro vás můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření.

banner

Diskuze k článku

Máte-li k článku nějaký dotaz nebo komentář, podělte se s námi. Budeme rádi za všechny vaše podněty. Příspěvek vytvoříte stisknutím tlačítka “Vložit příspěvek”.

diskuze

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů. Více informací
Odpovědět

Dobri den mám dotaz Já mám 2letiho syna narodil se zelenim zakalam je mozni operace abih nebyl bruzi slepej

Reni 29.09.2018 20:14
Odpovědět

vazeni mam dceru,ktera trpi zelenym zakalem a protoze vim,ze se da lecit-viz Neovize,chtele bych vedet kde mate sidlo a kolik takovy zakrok stoji,je z Hradce Kralove a neovize je v Brne atak se na vas obracim dekujiLidmilova prosim i o cenu

hanka 08.05.2018 08:00

Dobrý den, jsme rádi, že jste se na nás obrátila. Sídlíme v centru Prahy - kousek od MHD zastávky I.P.Pavlova - Sokolská 35. Rádi vám dceru objednáme na vyšetření a poradíme možné kroky. Kontakty najdete zde: https://www.duovize.cz/kontakty/

MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. 08.05.2018 08:53
Odpovědět

Dobrý den dnes jsem byla u očního lékaře, po třech měsících měřili mě tlak oči, a paní doktorka mě posílá do nemocnice naměřila mě 25 tlak nemusí mít zelený zákal ale že můžu. Nikdo v rodině ho nemá. Trpím na migrény,. Je mi 51let.Mam se bát, děkuji moc za odpověď Strakova

Ivana 13.04.2018 14:37

Hezké odpoledne, na vyšetření vás rádi objednáme i k nám. Rádi vás vyšetříme a doporučíme další možné. K výsledkům jiných vyšetření se nevyjadřujeme, děláme si vyšetření vlastní.

MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. 13.04.2018 14:50
Odpovědět

beru kapky simbrinza na zel.zákal,mám však parkinson sy.na který tyto kapky nedobré..možnost jiných kapek?a mám nízký tlak děkuji

bafík 03.11.2017 14:19

Hezký den, rádi vás objednáme k nám na vyšetření zeleného zákalu a následně doporučíme nejvhodnější kapky přímo pro vaše oči.

MUDr. Jana Mikšovská 03.11.2017 14:57
Odpovědět

mohou léky Azarga na zelený zákal způsobit tlak v uších a trvalou rýmu-?

jiřina 02.01.2016 18:08

Dobrý den, oční kapky Azarga mají jako jeden z vedlejší efektů závratě a hučení v uších - vertigo. Přímo tlak v uších není popisován. Trvalou rýmu tyto kapky nezpůsobují, mohou však po kápnutí přechodně podráždit spojivky a tím i zvýšenou nosní sekreci, ne však trvalou rýmu.

MUDr. Jana Mikšovská 04.01.2016 12:13
Léčba zeleného zákalu

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie