Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Léčba zeleného zákalu

Toto oční onemocnění většina postižených sama neodhalí, a přitom jim bez léčby hrozí částečná nebo dokonce úplná ztráta zraku.

Glaukomu se lidově říká zelený zákal. Jedná se o poškození zraku způsobené odumíráním zrakového nervu. Hlavní příčinou je vysoký nitrooční tlak, ale faktorů, které vznik onemocnění ovlivňují, je řada – např. úraz, porucha regulace tvorby nitrooční tekutiny, ucpání odtokových kanálků pro nitrooční tekutinu, genetické faktory, celková onemocnění (např. cukrovka), některé léky (kortikosteroidy).

 

 

Zvýšený nitrooční tlak, který je častou příčinou nemoci, je způsoben poruchami ve vnitřních strukturách oka. Uvnitř oka se totiž neustále vytváří nitrooční tekutina a její přebytek je odváděn odvodnými kanálky umístěnými mezi rohovkou a duhovkou do cévního řečiště oka. V případě, že je vše v rovnováze, je nitrooční tlak normální a oko správně funguje. Pokud se začne tvořit tekutiny nadbytek nebo se její odtok zhorší či zastaví, tak se množství tekutiny uvnitř oka zvětšuje. Oko je ale umístěno v malém a poměrně pevném obalu, a tak se nemůže ani při hromadění tekutiny nijak zvětšit, zvýší se ale nitrooční tlak a ten pak poškodí zrakový nerv.

Zelený zákal je považován za zákeřné oční onemocnění – jeho nebezpečí tkví v tom, že se rozvíjí, aniž by o tom člověk věděl. Při zanedbávání preventivních prohlídek tak může být onemocnění diagnostikováno až ve chvíli, kdy je oční nerv již značně poškozen. Se zvýšeným rizikem vzniku nemoci by měli počítat nemocní starší 65 let, osoby, u nichž se glaukom vyskytuje v rodinné anamnéze a ti, kteří měli v životě jakkoli poškozený zrak. Glaukom se objevuje zejména ve vyšším věku, ale onemocnění se může projevit i u dětí do jednoho roku, které jsou postižené vrozenou formou glaukomu.

Jak se glaukom projevuje

Zelený zákal je většinou bezpříznakové onemocnění, zpravidla nebolí, nezpůsobuje žádné obtíže. Problémy se projeví, jakmile se onemocnění rozvine – postižený nejprve zaregistruje téměř nepostřehnutelné výpadky zorného pole, později poruchu periferního vidění, okraje zorného pole mohou být rozmazané, dochází k celkovému snížení zrakové ostrosti. Často se projevuje zhoršené vidění v tmavé místnosti nebo při pohledu na blízko. Tyto příznaky se však mohou objevit až ve chvíli, kdy je zrakový nerv natolik poškozen, že jsou jeho změny nevratné. Pokud není glaukom léčen, může dojít i k úplné ztrátě zraku. Riziko glaukomu je tedy jedním z hlavních důvodů pro pravidelné preventivní oční prohlídky.

Léčba glaukomu 

Předpokladem úspěšné léčby zeleného zákalu a zachování zraku je včasná a přesná diagnostika. 

„Na naší klinice využíváme nejmodernější diagnostické postupy – optickou koherenční tomografii, která umožňuje dokonalé vyšetření sítnice a zrakového nervu“, uvádí primářka Oční kliniky DuoVize, MUDr. Lucie Valešová. Na základě vyšetření pak lékaři mohou doporučit ten nejlepší léčebný postup. Bohužel glaukom nelze nikdy úplně vyléčit, poškození zrakového nervu je trvalé, léčbou lze však zabránit dalšímu rozvoji zeleného zákalu a zhoršení zraku.

V počátečních fázích lze glaukom léčit jen očními kapkami, které snižují nitrooční tlak a chrání oční nerv, u závažnějších forem nemoci je často nutná operace, která zlepšuje odtok nitrooční tekutiny z oka nebo snižuje tvorbu nitrooční tekutiny, a tak zajistí snížení nitroočního tlaku.

 Vhodnou léčbu pro vás můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření.

banner
Léčba zeleného zákalu

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie