Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Na slovíčko s odborníkem
31.01.2015

Otázka:
Ivan B., Klatovy


Stále častěji zjištuji, že špatně vidím na blízko. Musím si pořídit tradiční brýle na čtení, nebo jsou už dnes nějaké moderní metody, jak se této oční vady natrvalo zbavit?

Odpověď:
MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize Praha

Ano, existuje řada metod, tou nejnovější je Raindrop. Po USA a Švýcarsku je světová novinka k dispozici i českým pacientům. Metoda vhodná pro pacienty po 45. roce, kteří žijí aktivním životem a brýle na čtení je nesmírně limitují. Na odstranění presbyopie (věkem způsobené dioptrie na čtení) není totiž vhodný ani femtosekundový laser, ani metoda Prelex (při které implantací multifokální čočky zbavíme pacienta brýlí do dálky i na blízko). Raindrop jemně změní zakřivení rohovky, a tím umožní kvalitní vidění na blízko - bez brýlí na čtení. Raindrop implantujeme jen do jednoho, nedominantního oka. Do toho, které člověk více používá pro zaostřování na blízko a na čtení. Dominantní oko, které více používá při zaostřování do dálky, zůstává nezměněné. Miniaturní hydrogelový implantát má průměr pouhé 2mm a z 80% ho tvoří voda. Raindrop je první implantát, který oční chirurg vloží přímo do rohovky, pod lamelu, vytvořenou femtosekundovým laserem. Metoda je určená pro pacienty starší 45 let, které trápí presbyopie (vetchozrakost) a potřebují brýle na čtení s dioptriemi do + 2,5. Ne každý je ideálním kandidátem. Po vyšetření podstoupí pacient ještě simulaci nového vidění pomoci speciální kontaktní čočky. Pacienta necháme několik dní vykonávat běžné činnosti. Pokud mu simulované vidění vyhovuje, přistoupíme k implantaci. Raindrop je velmi dobře přijímán oční rohovkou i celým organismem. Pokud by chtěl pacient z jakéhokoli důvodu v budoucnu vrátit své vidění do původního stavu, šetrným minizákrokem se dá Raindrop bez problémů explantovat.

Rozhovor najdete v příloze pod tímto článkem. 

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie