Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Kontaktní čočky nejsou pro všechny
02.02.2015

Během nošení se na nich usazuje vrstvička mazu a nečistoty, což se může stát živnou půdou pro mikroby. Čočky je nutné pravidelně čistit a dezinfikovat. Nesmějí se vyvařovat, oplachovat vroucí vodou ani jinak tepelně ošetřovat. K čištění je nezbytný speciální roztok, který nelze nahradit vodou z vodovodu.

Velkým rizikem je nošení čoček delší dobu, než pro jakou jsou určeny. Sediment, který se na čočkách usazuje, může zbůsobit problémy. MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky Duovize říká: ,,Oko je pak nutné zvlhčovat speciálními kapkami, které pomohou obnovit slzný film, uleví od suchosti, únavy a podráždění. Důležité je používat kapky vhodné pro kontaktní čočky.“ Velké riziko představuje nošení kontaktních čoček také při plavání a potápění. Ve vodách bazénů i přirodních koupališť žijí mikroorganismy, které mohou způsobit i závažné záněty. Mohou se dostat i do pouzdra na čočky nebo do nádobky s roztokem. Proto je vhodné kontaktní čočky na plavání raději nenosit nebo si pořídit jednodenní čočky.

V některých případech nelze čočky vůbec používat. Snášenlivost ovlivňuje užívání některých léků, ale také těhotenství, cukrovka a jiná onemocnění. Nošení čoček je třeba přerušit v případě zánětů oka, chronických infekčních onemocněních, při alergiích, chřipce, nachlazení, ale i po úrazech oka, neprůchodnosti slzných kanálků, zeleném zákalu atp.

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie