Pozor, změna adresy: Budějovická 778/3a, Praha 4 Pankrác

Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Když mrkev nepomáhá ...
19.02.2015

Naštěstí existují i jiné způsoby, jak naše zrakové orgány dostat zpátky do kondice. Tím vás ale od konzumace mrkve rozhodně nechceme odrazovat, má totiž i další zdravotní benefity než jen beta-karoten, z něhož si naše tělo vyrábí vitamin A, který je pro zdravý zrak velmi důležitý.

Do důchodu s brýlemi? S věkem naše oči slábnou

Ústav zdravotnických informací a statistiky přinesl poměrně překvapivá zjištění. Každý třetí člověk nosí brýle nebo kontaktní čočky. Až třetina lidí s dioptrickou vadou má problém s odhadem vzdálenosti, každý osmý pak udává problémy s prostorovou koordinací. Kromě toho přibývá pacientů s očními vadami, jako šedý zákal, presbyopie nebo astigmatismus. Ve věku nad 65 let je u poloviny populace patrný určitý stupeň zkalení čočky,od 75 let je šedým zákalem postiženo až 70% obyvatel. Trochu znepokojivá statistika, co říkáte? Současným stylem života, kdy víc než do uklidňující zeleně koukáme do monitoru počítače, případně tabletu nebo telefonu, nebo mžouráme na miniaturní písmo příbalových letáků a smluv např. v bance, navíc situaci zrovna dvakrát nepomáháme. ,,Včasná prevence a léčba či laserová operace pomáhají zachovat zrak a předejít stařecké slepotě, která vzniká v důsledku krátkozrakosti, astigmatismu, zeleného zákalu nebo očních onemocnění, např. cukrovky či atrofie očního nervu,“ vysvětluje MUDr. Eva Jerhotová z Oční kliniky DuoVize. Odborníci se shodují v tom, že právě zmíněná prevence je základ! Po 40. roce věku by měl prohlídku absolvovat opravdu každý, protože s věkem klesá schopnost zaostřování na kratší vzdálenost, a naopak stoupá riziko šedého a zeleného zákalu.


Dobrý zrak značně přispívá k udržení kvalitního fyzického a psychického zdraví u starších lidí. Starat bychom se o něj měli ale už od útlého věku a nečekat až na problémy.


I oči se mohou unavit. Pozor na brýle za ,,pět pěněz“!

Podceňovat bychom neměli ani únavu očí. Ta se projevuje nejen pálením, řezáním, zarudnutím nebo otékáním očí, ale i vizuální únavou v podobě mžitků, snížení zrakové ostrosti či dvojitým viděním. Příčinou bývá např. špatné osvětlení, klimatizovaný prostor a v neposlední řadě také zvýšené nároky na zrakovou pozornost. Až 70% pracovníků spojuje výskyt potíží s viděním se zrakově náročnou prací. K únavě očí navíc přispívá i nedostatečné omývání povrchu oka, kdy je třeba používat umělé slzy, v závažnějších případech zvlhčovací gely. V této souvislosti lékaři také zdůrazňují dostatek spánku, omezení zlozvyků, používání správné korekce a relaxaci. Naopak bychom se měli vyhýbat podezřele levným optickým brýlím ze supermarketů, které mohou fungovat maximálně jako záložní, rozhodně bychom je ale neměli nosit celý den. Totéž platí i o slunečních brýlí, kterými bychom se měli chránit zrak i při cestách autem nebo při sportu.

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie