Pozor, změna adresy: Budějovická 778/3a, Praha 4 Pankrác

Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Máte suché oči nebo vás často pálí? Může jít o zrádný syndrom!
06.04.2015

Tělo vyvíjí spoustu aktivit, a jednou z nich je mrkání, které zajišťuje pokrytí a tím i ochranu rohovky slzným filmem. Při některých činnostech mrknete až dvaadvacetkrát za minutu, při jiných, jako je třeba čtení nebo práce na počítači, pouze čtyřikrát až pětkrát do minuty. To pak vede k porušení tvorby slzného filmu a nedostatečnému zvlhčení rohovky a spojivky.

Syndrom suchého oka patří k nejčastějším očním onemocněním. Bohužel jeho vzniku se nedá snadno zamezit. Nízká frekvence mrkání je totiž pouze jednou z celé řady příčin.

Jaké jsou projevy?

Projevy syndromu suchého oka jsou stejně rozmanité a paradoxní jako jeho příčiny. Někdy se jedná o pocit suchosti oka zejména ráno po probuzení, někdy o pálení, svědění až nepříjemnou řezavou bolest. Velmi často má postižený také pocit, že mu něco spadlo do oka. Nejčastěji to pacienti popisují jako smítko nebo zrnko písku.

Výjimkou není ani extrémně zvýšená citlivost na světlo, přičemž k bodavé bolesti stačí být v místnosti, kde svítí lampa s „ostřejší“ žárovkou. A v neposlední řadě k hlavním projevům zcela paradoxně patří nadměrné slzení, a to zejména v uzavřených suchých prostorech a na větru.

Neberte to na lehkou váhu

Pokud jste ve výše zmíněných projevech rozpoznali svůj problém, návštěvu očaře neodkládejte. „Pokud se tyto počínající příznaky neléčí, dochází k osychání rohovky. Na rohovce se zároveň tvoří vlákna – filamenta, která zhoršují nepříjemné pocity spojené se suchostí očí. Zároveň dochází k oslabení přirozené ochrany rohovky – epitelu a slzného filmu, což může vést ke snadnému průniku infekce rohovkou a vzniku rohovkového vředu,“ varuje MUDr. Jana Mikšovská z DuoVize, Oční kliniky Praha.

Rohovkový vřed neboli povrchový zánět rohovky je závažné onemocnění, které v případě špatného zhojení může vést ke zhoršení zraku až ke slepotě.

Jak probíhá léčba?

Nejdříve si můžete pomoci sami prostřednictvím očních kapek, kterým se říká umělé slzy. Tímto způsobem zmírníte příznaky, nemoc ale nevyléčíte.

„V současné době nedokážeme trvale syndrom suchého oka vyléčit. Dokážeme výrazně zmírnit příznaky pomocí kapání umělých slz, nejlépe bez konzervačních látek. Pokud kapání umělých slz nestačí, je možné dočasně nebo trvale uzavřít slzné cesty, tak aby se zabránilo odtoku slz ze slzného vaku,“ komentuje MUDr. Jana Mikšovská.

K trvalejšímu zmírnění problému pak může pomoci změna životního stylu – od úpravy stravy, přes změnu podmínek životního prostředí po zvážení užívání některých léků či nošení kontaktních čoček.

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie