Pozor, změna adresy: Budějovická 778/3a, Praha 4 Pankrác

Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Úrazy očí, po kterých můžete i oslepnout. Zahrádkáři a kutilové, pozor!
15.04.2015

Trn v oku nemusí být jen úsloví

Dostal se vám cizí předmět do oka? Rozhodně ho nemněte ani netřete. Pokud se předmět rozhodnete vyndat, nepouštějte se do toho hned na zahrádce. Nejprve si ruce umyjte teplou vodou a mýdlem!

„Pokud zjistíte, že je těleso v oku hluboko zaseknuté, nikdy se nesnažte odstranit jej násilím. Raději oko překryjte sterilním obvazem a vyhledejte pomoc lékaře,“ varuje primářka oční kliniky DuoVize Lucie Valešová.

Ne vždy je ale cizí předmět v oku vidět. Nejeden kutil už zažil v oku zaseknutou ocelovou šponu nebo zapíchnutý odštěpek z broušení či řezání kovu, výjimkou nejsou ani drobné střípky skla. Tady ale pozor! Neuvážená manipulace s nimi mohou váš zrak nenávratně poškodit. O nic se raději nepokoušejte.

Když se něco vymrští…

Nevyplácí se podceňovat ani pohmoždění oka, či závažnější úraz, kdy dojde ke krvácení do sklivce nebo pohmoždění sítnice. Návštěvou lékaře rozhodně nic nezkazíte.

„Oko totiž může vyvolat takzvaný autoimunitní granulomatózní zánět. Což znamená, že imunitní systém člověka napadá druhé, nepoškozené oko, a může dojít k vážným komplikacím, až ke slepotě,“ vysvětluje Valešová.


Pozor na chemikálie!

K jaru patří nejrůznější zahrádkářské postřiky a hnojiva. Ale neměly by se dostat na kůži, natož do oka! Pokud už k tomu dojde, postupujte velmi rychle. Jde o vteřiny.

Stejně postupujte i s barvami, louhy, ale také s vápnem nebo maltou. „Zejména louhy jdou vypláchnout velmi špatně a rozsah poškození oka se může projevit až za několik dní,“ upozorňuje odbornice.

Jak se chránit?

Oči nejlépe ochrání brýle či štíty. Ovšem na ty při běžné práci na zahradě a v dílně myslí málokdo. Noste je alespoň při nebezpečných činnostech, kdy lze zranění předpokládat. Věděli jste ale, že vás před zranění oka mohou ochránit i rukavice? „Velké procento poranění oka spočívá v tom, že si potřísněnýma rukama bezmyšlenkovitě oči promneme,“ dodává Valešová.

 

 

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie