Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Jak vyléčit krátkozrakost
18.09.2015

 

Podle statistik trpí v dnešní době krátkozrakostí (odborně myopií) téměř každý třetí člověk na světě. O tomto problému se už běžně hovoří jako o civilizační chorobě. Co se následkem této vady odehrává uvnitř oka?

Obraz na sítnici je rozmazaný

Paprsky procházejí rohovkou a čočkou se nesetkávají na sítnici, ale před ní. Odsud se zase rozbíhají, a tak se na sítnici obraz nepromítá ostře. Většinou je to dáno tím, že krátkozraké oko je moc dlouhé (jeho bulva je nadměrně protažená). Příčinou může být i příliš velké zakřivení rohovky, kombinace obojího či zvýšená lomivost optického očního aparátu.

Proč vzniká krátkozrakost?

,,Přesný důvod vzniku krátkozrakosti a jejího zhoršování nebyl zatím objasněn. Vyšší a vysoká krátkozrakost je nepochybně ovlivněna geneticky. Dlouhodobé čtení a práce na krátkou vzdálenost vyžaduje ostrý obraz do blízka, což u očí umožňuje zvýšená akomodace čočky (to je proces, který zvětšuje zakřivení čočky a pomáhá k zaostření blízkých předmětů na sítnici oka). Tato dlouhodobá činnost na blízko, vyžadující udržení ostrého sítnicového obrazu, vede k růstu očního bulbu a vzniku, nebo postupnému zhoršování krátkozrakosti a následnému nárůstu počtu dioptrií. U krátkozrakých očí dochází také k atrofii (poškození, zmenšení) akomodačního svalu, následkem čehož nevzniká ostrý obraz na sítnici při práci na blízko. Toto opětovně může vést k rozvoji krátkozrakosti. Některé teorie také zmiňují vliv nitroočního tlaku, který způsobuje prodlužování očního bulbu a následkem toho potíže s krátkozrakostí,´´ vysvětluje MUDr. Jana Mikšovská, oční lékařka kliniky DuoVize.

S vyšším věkem se potíže zhoršují

Hodnoty krátkozrakosti se označují v dioptriích se znaménkem minus. Nejnižším stupněm této oční vady je jednoduchá krátkozrakost (do -3,00 dioptrie). Začíná zpravidla ve školním věku a po dvacátém roce života se už dál nezhoršuje. Střední krátkozrakost (od -3,25 do -6,5 dioptrie) začíná také ve školním věku a po dvacátém roce života by se neměla zhoršovat. Těžká myopie (nad -6,75 dioptrie) se dělí na středně těžkou, jejíž vývoj se po dvacátém roce života pomalu zastavuje, a progresivní, kdy se zrak každý rok zhoršuje o 1-4 dioptrie. Zhoršování se pak zastavuje kolem třicátého roku.

,,Krátkozrakost bývá většinou diagnostikována u dětí a dospívajících, ale může se objevit i později. Většinou postupně narůstá až do časné dospělosti, kdy se její vývoj zcela, nebo téměř zastaví. Po dvacátém roce života se její hodnoty obvykle nemění. Většina případů krátkozrakosti se stabilizuje, některé se ale s věkem mohou zhoršovat,´´ uvádí MUDr. Andrea Janeková, lékařka Očního centra Praha. 

 Moderní metoda - laserová operace

Možnosti nápravy je několik - brýle, kontaktní čočky nebo moderní zákroky refrakční chirurgie. Krátkozrakost se obvykle napravuje rozptýleným (minusovým) brýlovým sklem či kontaktní čočkou konkávního tvaru, která je uprostřed užší než na okrajích. Ta zjistí, že se paprsky setkají až na sítnici, kde se poté promítnou do ostrého obrazu.

Pro krátkozraké pacienty jsou velmi vhodným řešením laserové a chirurgické zákroky. Principem všech laserových metod na odstranění dioptrií je změna zakřivení oční rohovky. Optický systém oka je ve výsledku upraven tak, aby byl na sítnici schopen zobrazovat pozorované předměty co nejpřesněji. Tímto typem operace je možné odstranit nejen krátkozrakost, ale také dalekozrakost a astigmatismus (zkreslené vidění na všechny vzdálenosti).

,,Při refrakčních operacích očí používáme femtosekundový laser, pomocí něhož provádíme zákrok zvaný NeoSmile 3D. Laser velice delikátním a jemným způsobem nařízne rohovku zhruba v délce tří milimetrů a následně pomocí 3D technologie oddělí tzv. lentikulu (neboli část rohovky uvnitř oka), kterou je potřeba vyjmout, aby měl pacient ostré vidění. Tu pak chirurg jemným naříznutím vyjme. Nepoužíváme tudíž žádné skalpely ani mikrochirurgické šití,´´ popisuje MUDr. Mikšovská. ,,Už druhý den po operaci vidí pacient zcela normálně a do čtrnácti dnů se dokonale zahojí také třímilimetrová ranka.´´

Těžkou vadu zvládne umělá čočka

Pacientům s vysokou krátkozrakostí (nad -10 dioptrií) nebo příliš tenkou rohovkou může být doporučena nitrooční operace tzv. fakické čočky. Tato umělá čočka se zavede do oka přímo před čočkou, do zadní komory oka, kde plní funkci jak kontaktních čoček, tak samotných brýlí. ,,Umělá čočka je trvalá, takže jí během života není třeba věnovat jakoukoli pozornost. Pokud je pacient starší 45 let a začíná se u něj projevovat presbyopie (vetchozrakost), doporučujeme nitrooční operaci Prelex, kdy je původní lidská čočka zcela nahrazena umělou multifokální nitrooční čočkou, díky které pacient už brýle potřebovat nebude. Obraz vytvářený na sítnici bude jasný a ostrý,´´ popisuje MUDr. Janeková.

Jak jsou na tom ve světě?

Zatímco v Evropě a USA se udává výskyt krátkozrakosti až 40%, v Asii jde o procento mnohem vyšší. Například v roce 1983 byly v Číně zveřejněny šokující výsledky: krátkozrakých bylo 24,9% dětí ve věku 10 let, 63% ve věku 19 let a 82% vysokoškolských studentů. V dnešní době zde vzrostl počet mladých lidí s brýlemi nebo čočkami na 90%.

 

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie