Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Oko ukáže cukrovku i nádor
05.10.2016

Většina lidí zamíří k očnímu lékaři, až když má nějaký problém se zrakem. To je ale špatně. Při včasné návštěvě očaře“ totiž můžeme předejít nejen potížím s viděním, ale odhalit i zcela jiné nemoci.

Během komplexního očního vyšetření je možné zjistit například karcinom na mozku, nitrooční nádor, některé druhy leukémie, boreliózu či toxoplazmózu nebo pásový opar. Možné je rozpoznat i počínající autoimunitní onemocnění, která postihují nejprve oči a až pak ledviny, srdce, kůži či pohlavní orgány,“ uvádí MUDr. Jana Mikšovská, oční lékařka kliniky DuoVize.

Oči odkryjí problém dřív, než ho cítíme

Oko totiž v řadě případů zaznamená nějaký problém v těle jako úplně první ze všech orgánů. Dokonce čtyři až pět let před vznikem chronického stavu nemoci., tedy v období, kdy ještě nepociťujeme žádné potíže! 

Zkušený oftamolog tak při vyšetření pozná např. začínající cukrovku, záněty kloubů, chlamydiové infekce, roztroušenou sklerózu, rakovinu prsu u žen, rakovinu plic u mužů, riziko infarktu či mrtvice a v některých případech i infekci virem HIV. Na oku se nejčastěji projeví ta onemocnění, která zasahují více orgánů. Oční lékař může být prvním, kdo na problém přijde což někdy znamená tím, kdo zachrání pacientovi život. Protože čím dřív se na nemoc přijde, tím větší je šance na uzdravení. Oftamologové se nejčastěji soustředí na změny na duhovce, ale potíže prozradí i rohovka nebo sítnice, na níž ukáže třeba poškození cév.

Tmavé kruhy můžou značit potíže s játry

Svou roli hraje i oční okolí. Váčky pod očima stejně jako otoky očí můžou signalizovat problémy se šetrnou žlázou, tmavé kruhy pod očima zase poukazuje na potíže s játry a máme každé ráno oteklá víčka, možná potíž v ledvinách.

Důkladným pohledem do očí lze zkrátka vyčíst ledacos o našem zdraví. Proto bychom se měli nechat vyšetřit u odborníka, i když máme pocit, že zrak máme v pořádku.

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie