Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Na slovíčko s odborníkem na téma - Rizika kontaktních čoček
25.01.2017

Otázka:
Petr J. Brno

Uvažuji o pořízení kontaktních čoček, ale bojím se možných rizik. Nebylo by pro oči lepší zůstat bez brýlí?

Odpověď:
MUDr. Eva Jerhotová

Při správné péči z nošení čoček nevyplývá prakticky žádné riziko, záleží jen a jen na vašem odpovědném přístupu. Každý nositel by měl projít zaškolením, bez kterého certifikované aplikační středisko prodat kontaktní čočky ani nemůže. V dnešní době ale si bohužel řada pacientů kupuje kontaktní čočky přes internet a péči o ně a rizika spojená s jejich nošením podceňují. Za velmi rizikové chování považujeme nadužívání - přenášení čoček déle, než je doporučená doba, a spaní v kontaktních čočkách.

Ti, kterých se takové chování týká, často podceňují hygienu v péči o čočky - jedná se o používání prošlých roztoků, nepravidelnou výměnu roztoku uchovávajícího čočky, nedostatečné mechanické čištění čoček, čištění čoček kohoutkovou vodou. Velmi rizikové pro oční rohovku je koupat se v kontaktních čočkách v bazénu. Infekce se dokáže během hodin rozvinout v rohovkový vpřed a poté i zánět celého oka. Řešením je často až transplantace rohovky a v krajních případech může pacient o oko přijít. Menšími, ale dlouhodobými následky jsou rohovkové jizvy více či méně snižující kvalitu vidění. Pro každého, koho péče o kontaktní čočky nebaví, unavuje, a tedy podceňuje vážná rizika spojená s jejich nošením, je výrazně menším rizikem laserové odstranění dioptrií - a pro milovníky vodních sportů je to snad jediné řešení.

Na slovíčko s odborníkem na téma - Rizika kontaktních čoček

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie