Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Okem řidiče: Šedý zákal má „každý”
21.04.2017

Ohrozíte nejen sebe

Zrak řidiče by měl být v naprostém pořádku, protože jakákoli oční vada může vést ke šptnému vyhodnocení vzdálenosti a pohybu v provozu. Takový řidič může předmět nebo člověka zahlédnout pozdě, což výrazně zpomaluje jeho reakční schopnosti. Stává se tak nebezpečným nejen sám sobě, ale i celému silničnímu provozu. „Podle průzkumu z roku 2013 špatně viděla čtvrtina všech testovaných řidičů a v roce 2016 se toto číslo posunulo až k jedné polovině. Nejhorší je, že drtivá většina z nich o vadě zraku vůbec neví a ani tento stav neřeší,” upozorňuje Oldřich Vaníček, prezident ÚAMK.

Nejčastější příčina

Jedním z nenápadných, ale o to nebezpečnějších očních onemocnění je šedý zákal neboli katarakta. Ta je zároveň celosvětově nejčastější příčinou slepoty. 

„Mírný stupeň šedého zákalu má prakticky každý ve věku nad 65 let, k jeho rozvoji ale může přispět i větší dioptrická vada, cukrovka nebo úraz oka. Lidská čočka kvůli němu zění svou strukturu tak, že přestane být průhledná a člověk začne vidět jako přes mlhu, roztříštěně, a někdy v jeho důsledku naroste i krátkozrakost. Katarakta přichází plíživě a člověk ji mnohdy nemusí ani zaznamenat. Právě v tom spočívá její nebezpečí. Starší lidé by proto měli chodit na pravidelné preventivní prohlídky, aby lékař mohl šedý zákal včas odhalit,” říká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie