Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Očima oční lékařky aneb Opravdu čtení potmě kazí zrak?
22.06.2017

Nečti potmě, zkazíš si oči! Touto poučkou se ohání celé generace rodičů, když načapají své potomky s knihou a baterkou pod peřinou. Dá se takto zrak opravdu pokazit?

Čtení ve špatném světle nemá na vznik zrakových vad žádný vliv. Oči se ale zbytečně namáhají. U mladých lidí, kteří mají velkou zaostřovací schopnost, půlhodinka četby pod dekou nevadí vůbec. Oční sval padesátníka už se v takových podmínkách trápí mnohem více.

Co muži? Bývají k nějakému druhu očních problémů náchylnější?

Výhradně mužskou vadou zraku je barvoslepost, která postihuje asi šest procent z nich. Ženy vážnými typy této poruchy netrpí vůbec. Je to dáno rozdíly v genetické výbavě obou pohlaví.

Zase ta genetika! Jak moc se geny podepisují na barvě očí? Může se hnědookému páru narodit modrooký potomek?

Možné to je. Fototyp, tedy barva vlasů, kůže a očí, se nedědí jedním genem, ale součtem mnoha genů, které se nastřádají z různých generací. Barvu očí tedy můžete mít klidně po pradědovi. Po narození mají všechny děti oči modré, protože v nich není usazený pigment. Oko se postupně pigmentuje a jeho barva se ustálí až mezi prvním a třetím rokem.

Někomu ale modré oči zůstanou...

Jde o lidi, kteří mají pigmentu obecně málo. Jejich oči jsou pak citlivější. A to jak na světlo, tak na mechanické podráždění. Modroocí lidé také intenzivněji vnímají bolest, hůře se jim hojí jizvy, jejich kůže je senzitivnější na slunce a podobně.

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie