Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Špatné vidění - hrozí úrazy
02.06.2017

Z Evropského výběrového šetření o zdravotním stavu v ČR vyplynulo, že třetina lidí s dioptrickou vadou má chvílemi rozostřené vidění, zhoršené vnímání hloubky prostoru a nedokáže správně odhadnout vzdálenost ani polohu překážek. Každý osmý si stěžuje na problémy s prostorovou orientací, a to doma i venku. Následkem jsou pády, pořezání, popálení a další úrazy. Největší problémy mají pochopitelně senioři.
 
,,Pokud trpíte refrakční vadou, pak vám neustále přeostřování a nekonečné nasazování a sundávání brýlí může každou činnost zkomplikovat stejně, jako když je odložíte. Při krátkozrakosti máte rozostřené vidění do dálky, astigmatismus způsobuje zamlžené nebo zkreslené vidění jak do dálky, tak nablízko, dalekozrakost ztěžuje rozpoznávání blízko umístěných předmětů a presbyopie neboli vetchozrakost způsobuje potíže s viděním drobných předmětů a při čtení, MUDr. Andrea Janeková z Očního centra Praha.
 
Ještě větší problémy způsobuje šedý zákal (katarakta). Ten se objevuje především v seniorském věku, trpí jím téměř čtvrtina lidí nad 65 let a ve věku nad 75 let už má člověk takřka 50% jistotu, že ho potká. Nemocným se při pohledu jedním okem mohou jevit předměty zdvojené až ztrojené, zároveň se mění vnímání barev a zhoršuje vidění na všechny vzdálenosti. Katarakta je navíc celosvětově nejčastější příčinou slepoty. Mnohdy se projevuje nenápadně a postupně, dotyčný si ani nemusí uvědomit, že má šedý zákal, dokud se nemoc nedostane do pokročilejšího stadia. Ve vyšším věku by proto měla být pravidelná preventivní vyšetření samozřejmostí.
 
Často však ani adekvátní pomůcky neposkytnou dostatečnou ochranu. Většina lidí s refrakčními vadami má trvale jedny brýle, které střídá s kontaktními čočkami, anebo používá dvoje brýle. Stačí je zapomenout, zaměnit jedny za druhé, a člověk je jako slepý. Moderním řešením zrakových problémů jsou laserové oční operace. V současné době je oftalmologové doporučují i při nižším počtu dioptrií. Operací dokážou nyní řešit i presbyopii (vetchozrakost). 
 
,,Progresivních změn vidění můžete dosáhnout také implantací multifokální nitrooční čočky nahrazující původní lidskou čočku. Jedná se o nelaserovou metodu PRELEX, která vác zbaví jakýchkoli dioptrií, a tedy i nutnosti nosit brýle,“ konstatuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie