Pozor, změna adresy: Budějovická 778/3a, Praha 4 Pankrác

Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Správné vidění a řidičský průkaz
02.12.2013

Řízení automobilu či jiného motorového vozidla je vysoce komplexní činnost a oči při ní hrají klíčovou roli. Zkrátka zrak je pro řidiče nejdůležitějším smyslem.

Z hlediska dopravního provozu a bezpečné jízdy jsou pro řidiče nezbytné snad všechny zrakové funkce - zraková ostrost, zorné pole, schopnost vidět za snížené viditelnosti, citlivost na oslnění, barevné vidění, prostorové vidění a pohyblivost očí. Všechny se také dají běžným způsobem vyšetřit.

Zrak řidiče by měl být v naprostém pořádku, neboť jakákoli vada může vést ke špatnému vyhodnocení vzdálenosti a pohybu. Takový řidič může předmět i člověka zahlédnout pozdě, což bohužel nebezpečně oddaluje jeho veškeré reakce. Vzhledem ke špatnému vidění se pak řidič stává nebezpečným nejen sobě, ale i pro všechny ostatní, kteří se v danou chvíli na silnici pohybují. Žadatelé o řidičský průkaz jsou proto povinni přiložit k žádosti doklad o zdravotní způsobilosti k řízení motorového vozidla. Součástí vyšetření je i zhodnocení zrakové ostrosti a případné přítomnosti a výše dioptrické vady žadatele. Pravidelné prohlídky zraku jsou povinni podstoupit nejen žadatelé, ale dle příslušných skupin řidičského oprávnění také držitelé řidičských průkazů.

OČNÍ PROHLÍDKY
V rámci zdravotní prohlídky se posuzuje hlavně zraková ostrost, barvocit, orientační vyšetření zorného pole a přítomnost a výše dioptrické vady. Osvědčení o způsobilosti vydává praktický lékař, ten provádí i vyšetření zraku. Vyšetření může samozřejmě provést i oční lékař, ale pro potřeby úřadů musí být potvrzeno praktickým lékařem.

Kromě prohlídky při ucházení se o řidičské oprávnění řidiči – neprofesionálové - absolvují pak prohlídky až v 60, 65 a 68 letech a dále každé 2 roky. U řidičů, u kterých dojde ke ztrátě oka nebo k operaci šedého zákalu, může být oprávnění řídit motorové vozidlo uděleno nejdříve po jednom roce, od chvíle, kdy došlo ke změně zraku. Řidiči z povolání podstupují povinné vyšetření před nástupem do zaměstnání (vstupní prohlídka) a dále každé dva roky a po 50. roce věku každý rok.

VADY OVLIVŇUJÍCÍ ŘÍZENÍ
Při řízení motorového vozidla musí řidič průběžně sledovat nejen to, co se děje na silnici a v její těsné blízkosti, ale také údaje na přístrojové desce. Proto k vadám, které řízení značně omezují patří zejména krátkozrakostdalekozrakost a astigmatismus.

Vady se dají jednoduše vyřešit nošením brýlí nebo kontaktních čoček. Někteří řidiči mají vzhledem ke své oční vadě nošení brýlí pro řízení povinné a tento údaj musí mít zapsán v řidičském průkazu. Pokud dávají před brýlemi přednost kontaktním čočkám (nebo používají obojí), měli by jejich nošení mít v průkazu také zapsáno.

Zmíněné oční vady se však dají také operovat. „Pokud by se žadatel nebo držitel řidičského průkazu brýlí rád zbavil nebo jeho vada překračuje počet povolených dioptrií uvedený vyhláškou,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová z oční kliniky DuoVize „je možné odstranit dioptrickou vadu laserovou operací nebo implantacínitrooční čočky. V současné době je nejlepším řešením laserová metoda NeoLASIK prováděná femtosekundovým laserem, v případě vysokých vad pak implantace nitrooční kontaktní čočky ICL. Řízení však ovlivňuje ještě další vada, a tou je vetchozrakost - tedy zhoršení zraku u lidí kolem 45. roku věku. Tato vada se nevyhýbá nikomu, je dána zhoršenou akomodací oční čočky, což způsobuje, že člověk vidí dobře na dálku, ale přestává vidět na blízko, tedy na palubní desku. Ale i tuto vadu lze řešit brýlemi nebo nelaserovými metodami RLE (Refrakční výměna čočky) nebo PRELEX, při které se do oka natrvalo implantuje multifokálnínitrooční čočka (např. Acrysof ReSTOR), jež zajistí bezproblémové vidění do dálky i na blízko bez nutnosti nosit brýle.“

Článek i s malým testem si můžete přečíst i zde. 

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie