Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Jak si vybrat správné sluneční brýle?
29.07.2014

Pokud si chceme vybrat sluneční brýle, které nám pomohou zabránit poškození zraku či zlepšit vidění, a pokud se v nich ještě navíc chceme cítit dobře a bezpečně, musíme si položit následující otázky: Budu je používat na chození po městě, případně u moře či na horách? Nebo jsem řidič, pilot, námořník a podobně a potřebuji je k speciálně profesi? Podle těchto kritérii hledejme správný produkt na míru. Odborník se na vaši potřebu bude ptát a měl by vám umět pomoci.

4 otázky pro MUDr. Janu Mikšovskou, z Oční kliniky DuoVize

1. Je nebezpečné dívat se do přímého slunce?
Krátkodobý přímý pohled do slunce není pro zdravé oči nebezpečný. Zornice oka reaguje jako clona fotoaparátu a reguluje množství slunečního záření, které dopadne Dlouhodobý pobyt v místech intenzivního slunečního záření (u moře, ve vysoké nadmořské výšce) může vyvolat drobné defekty epitelu rohovky a s tím spojenou oka. Zároveň může v extrémních případech, jako je pozorování zatmění slunce, pozorování slunce pomocí dalekohledu či trvalé rozšíření zornice, dojít i k trvalému sítnice v místě nejostřejšího vidění.

2. Co ohrožuje naše oči při dlouhém pohledu do slunce?
Naše oči ohrožuje zejména ultrafialové záření, které může vést k poškození jednotlivých struktur oka, zejména rohovky a sítnice. Pobyt na slunci je proto pro oči zejména v případech nižší koncentrace ozonu v atmosféře, kdy je výrazně vyšší intenzita UV záření. Oči by si v takovém případě měli chránit nejenom pacienti po (například laserových refrakčních nebo po implantaci nitroočních čoček), ale i lidé se zdravýma očima, kteří žádnou oční operaci neprodělali.

3. Jak bychom měli chránit oči?
Oči bychom si měli chránit brýlemi s UV filtrem. Těch je v současné době na trhu nepřeberné množství v různých cenových relacích. U lidí, kteří mají potíže s takzvaným okem, či u pacientů po laserových refrakčních operacích je vhodné častěji aplikovat hydratační oční kapky, a to hlavně v klimatizovaných prostorech, kde jsou oči osychání. Výběr těchto kapek je v současnosti opravdu široký a existují i oční kapky s UVB filtrem.

4. Měli bychom si chránit oči i ve vodě (bazén, moře)?
Vodní hladina moře, bazénů či jiných ploch odráží a znásobuje množství UV záření dopadajícího na lidské tělo. Proto je při dlouhém pobytu v bazénech, moři a podobně používat speciální plavecké brýle s UV filtrem.

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie