Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Každý stý řidič nemá za volantem co dělat. Důvodem je vada zraku.
15.07.2014

Zhruba každý třetí člověk v ČR trpí krátkozrakostí. Pokud takový člověk usedne za volant, jeho vidění je poměrně rozostřené. "Pro člověka s vadou -2 dioptrie vede ke snížení ostrosti natolik, že objekt, který by měl bezpečně rozpoznat na vzdálenost šest metrů, je schopen rozpoznat na vzdálenost jeden metr," upřesňuje oční lékařka Eva Jerhotová.

Z vlastní zkušenosti ví, že lidé mnohdy nerozeznají ani tři dioptrie. Při vyšetření kvůli řidičskému průkazu se pak ukáže zcela nedostatečná ostrost. Řízení ale ovlivňují i další oční vady. Mezi pravidelnými řidiči jsou i ti s dvojitým viděním, s nímž už řidič nemůže jakkoli ohlídat provoz. Zelený zákal pak přináší rozostření a omezení zorného pole.

Sdružení optometristů v roce 2013 nabízelo ve spolupráci s BESIPem při policejních kontrolách vyšetření zraku. "Každé šestnácté vozidlo řídí někdo, kdo potřebuje kontrolu zraku. A každé sté vozidlo řídí někdo, kdo za volantem vůbec nemá co dělat," naznačuje výsledky šetření ředitel BESIPu Martin Farář.

ceskatelevizecz.pdf

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode