Pozor, změna adresy: Budějovická 778/3a, Praha 4 Pankrác

Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Zaostřete na oči
08.09.2014

Oči za volantem


Při řízení motorového vozidla hrají oči klíčovou roli. Z hlediska dopravního provozu a bezpečné jízdy jsou nezbytné zraková ostrost, zorné pole, schopnost vidět za snížené viditelnosti, citlivost na oslnění, barevné vidění, prostorové vidění a pohyblivost očí. 
Zrak řidiče by měl být v naprostém pořádku, neboť jakákoli vada může vést ke špatnému vyhodnocení vzdálenosti a pohybu. Žadatelé o řidičský průkaz jsou proto povinnit přiložit k žádosti doklad o zdravotní způsobilosti k řízení motorového vozidla. Posuzuje se hlavně zraková ostrost, barvocit, orientační vyšetření zorného pole a přitomnost a výše dioptrické vady. Osvědčení vydává praktický lékař, ten provadí i vyšetření zraku. Řidiči  - neprofesionálové absolvují pak prohlídky v 60, 65 a 68 letech a dále každé dva roky. 

„Pokud by se žadatel nebo držitel řidičského průkazu brýlí rád zbavil, nebo jeho vada překračuje počet povolených dioptrií uvedený vyhláškou, je možné odstranit dioptrickou vadu laserovou operací nebo implantací nitrooční čočky.“

„V současné době je řešením laserová metoda NeoLASIK, v případě vysokých vad pak implantace nitrooční kontaktní čočky ICL. Řízení však ovlivňuje ještě další vada - vetchozrakost, tedy zhoršení zraku u lidí kolem 45 let. Ta se nevyhýbá nikomu, je dána zhoršenou akomodací oční čočky, což způsobuje, že člověk vidí dobře na dálku, ale přestává vidět na blízko, tedy na palubní desku. I tuto vadu lze řešit brýlemi či nelaserovými metodami RLE (refrakční výměna čočky) nebo PRELEX, při které se do oka natrvalo implantuje multifokální nitrooční čočka, jež zajistí bezproblémové vidění do dálky i na blízko bez nutnosti nosit brýle.“ potvrzuje primářka oční kliniky DuoVize, MUDr. Lucie Valešová.

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie