Pozor, změna adresy: Budějovická 778/3a, Praha 4 Pankrác

Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Na slovíčko s odborníkem - Musíte držet při čtení knížku daleko od očí? Pak nejspíš trpíte vetchozrakostí. Ta jde ale vyléčit, i bez brýlí.
09.09.2014

Otázka:
Anežka.,  56let


Co je to vetchozrakost a jak se projevuje?

Odpověď:
MUDr. Eva Jerhotová, oční klinika DuoVize Praha

Vetchozrakost je neschopnost očí zaostřit do blízka. Nejde o oční vadu v pravém slova smyslu, neboť špatné vidění na normální čtecí vzdálenost je zbůsobeno stárnutím, kdy se pružnost oční čočky postupně snižuje. U mladého člověka je oční čočka velmi pružná a snadno mění tvar, což nám dovoluje bez problému zaostřit na různé vzdálenosti. Tato vlastnost oční čočky se nazývá akomodace. Jenže s věkem se pružnost oční čočky postupně snižuje, a tak čím blíže se předmětem nachází, tím obtížnější je zaostřit. Pokud při čtení musíte natahovat ruce a posouváte knížku dál od sebe, protože jinak vidíte rozmazaně, pak se nejspíš už s vetchozrakostí (presbyopií) potýkáte.

 

Otázka:

Milada.,  51let

Lékař mi řekl, že trpím vetchozrakostí? Jak se dá tento problém léčit?

Odpověď:
MUDr. Eva Jerhotová, oční klinika DuoVize Praha

Nejběžnější, ale nejméně komfortní jsou brýle na blízko, vetchozrakost však umíme řešit i operačně. Pro pacienty s vetchozrakostí v kombinaci s výraznou vadou na dálku je možné do oka voperovat multifokální čočku, pro pacienty s dobrým viděním do dálky je nejlepší možností tzv. dešťová kapka - Raindrop. Jedná se o drobnou hydrogelovou pecičku, která se vloží pod rohovku a doostřuje vidění do blízka. Jde o ambulantní zákrok, který nevyžaduje interní předoperační vyšetření. Femtosekundovým laserem se vytvoří „ kapsa“ do které se Raindrop vloží,. Jemně a šetrně mění zakřivení rohovky, a tím zajišťuje kvalitní vidění nablízko i na střední vzdálenost - bez brýlí na čtení. Mini čočku implantujeme jen do jednoho, nedominantního (nevedoucího) oka. Do toho, které člověk víc využívá při vidění do blízka a na čtení.

Rozhovor najdete v příloze pod tímto článkem. 
 

Zobrazit dle zdroje

Zobrazit dle tématu

Zobrazit dle osobnosti

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie