Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Pachymetrie - zjištění tloušťky rohovky

Pomocí této vyšetřovací metody lékaři zjišťují tloušťku rohovky.

Tloušťka rohovky je v oftalmologii velmi důležitým parametrem, díky kterému lze získat informace o některých onemocněních (např. glaukom, keratokonus) a vyhodnocovat léčbu různých očních nemocí. Tloušťka rohovky je také nezbytným údajem při plánování laserových refrakčních operací, neboť tyto zákroky jsou prováděny většinou přímo na rohovce a jejich provedení je na dostatečné tloušťce rohovky závislé. Tloušťka rohovky se sleduje také při nošení kontaktních čoček, po úrazech oka i při posuzování nitroočního tlaku. Přístroje jsou totiž nastaveny na průměrnou tloušťku rohovky, a pokud je rohovka mnohem silnější nebo naopak tenčí než průměr, je nutné naměřené hodnoty nitroočního tlaku v této souvislosti přepočítat a přehodnotit.

Jak se pachymetrie provádí

Vyšetření se provádí speciálními oftalmologickými přístroji, je bezbolestné, rychlé a nijak neovlivňuje vidění. Pro jednoduché měření se používá ultrazvukový pachymetr – při této metodě dochází ke kontaktu sondy přístroje s okem, proto je nutné oko před vyšetřením znecitlivět anestetickými kapičkami.

Pro detailní měření v celém rozsahu rohovky se pro měření její tloušťky používá nejčastěji  bezkontaktní optická metoda na přístroji Pentacam, která využívá optický bezdotykový pachymetr. Ten pořizuje obraz šikmého řezu rohovkou. Přístroj vytvoří pachymetrickou mapu rohovky.

Další bezkontaktní metodou je optická koherenční tomografie (OCT), která poskytuje přesné a podrobné informace o všech částech oka (včetně tloušťky rohovky), které jsou nezbytné pro stanovení přesné diagnózy, plánování chirurgických zákroků a léčbu řady očních nemocí.

banner
Odborná vyšetření

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie