Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Perimetrie

Toto vyšetření se zaměřuje na zorné pole pacienta a napomáhá diagnostikovat různá onemocnění.

Zorné pole je prostor, který člověk dokáže vnímat při zafixování pohledu do jednoho bodu. I když sledujete bod před sebou, periferní vidění vám umožňuje vnímat širokou oblast okolo (předměty, osoby, pohyb, světlo apod.) a určuje rozsah zorného pole.

Vyšetření je součástí celkové oční prohlídky a posuzuje rozsah zorného pole, jeho omezení a výpadky (skotomy). Změnami zorného pole se mohou projevit některá onemocnění, a to nejen nemoci očních struktur, ale také např. roztroušená skleróza, onemocnění hypofýzy, neurologické potíže... Někdy si pacient může výpadku zorného pole všimnout, neboť při pohledu určitým směrem zaznamená v obraze skvrnu, ale často o problémech se zorným polem vůbec neví a nijak je neregistruje.

 

Jak se perimetrie provádí?

Toto vyšetření se provádí pomocí přístroje – perimetru. Používá se buď kinetická nebo statická perimetrie. Při statické perimetrii jsou výsledky zpracovány počítačem – při vyšetření pacient jedním okem sleduje určený bod ve středu obrazovky před sebou, na obrazovce přístroje se pak v různých místech objevují světelné body různé intenzity. Jakmile je vyšetřovaný zaznamená, zmáčkne tlačítko přístroje. Po skončení se stejným způsobem vyšetřuje i druhé oko. Po vyšetření obou očí přístroj výsledky vyhodnotí (zanese do grafu). Vyšetření trvá jen několik minut a může odhalit i drobné výpadky zorného pole.

Kinetická perimetrie je jednodušší, ale méně přesná. Přístroj se skládá z otáčivé konstrukce, po které lékař v různých osách posouvá různě velké barevné značky. Pacient pak hlásí, kdy je vidí nebo přestane vidět a lékař údaje zaznamenává do grafu. Orientační vyšetření může provést lékař i bez přístroje. V takovém případě se pacient zadívá na bod před sebou a zrakové podněty vytváří sám lékař – pohybem rukou.

Na základě výsledků vyšetření lékař stanoví velikost výpadku zorného pole, určí příčinu onemocnění a která část oka je postižena. Vyšetření se provádí i opakovaně, z výsledků lze odvodit postup nemoci či ověřit účinnost léčby.

banner
Odborná vyšetření

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie