FUNGUJEME, stále se staráme o naše pacienty.

Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Operace šedého zákalu

Docela jiný pohled na vše okolo

Zjištění, že vás postihl šedý zákal, sice není moc příjemné, ale obavy nejsou na místě. Dnešní medicína řeší šedý zákal snadno – krátkou operací. Základní několikaminutová operace je plně hrazená zdravotní pojišťovnou, a když využijete všech možností, můžete si nechat kromě zákalu odstranit také dioptrie a astigmatismus. Po operaci šedého zákalu uvidíte jako zamlada, takže se pak bez omezení můžete věnovat ručním pracím, luštit křížovky, sudoku, modelařit, číst nebo sportovat a věnovat se dalším koníčkům...

Katarakta (šedý zákal) se nejčastěji objevuje ve vyšším věku. Čočka ztrácí svou průhlednost a postupně se zakaluje. Šedý zákal postihuje jedno nebo obě oči a rozvíjí se měsíce i roky. Toto oční onemocnění nebolí, přesto je velmi nepříjemné, způsobuje rozostřené vidění, odlišné vnímání barev, zkreslený obraz...

Přesné příčiny onemocnění nejsou známy, na šedém zákalu se podílí řada faktorů. Především se dává do souvislosti se stárnutím, příčinou mohou být i některá onemocnění (např. cukrovka, zánět duhovky, zarděnky), úraz oka, UV záření, kouření, drogy, nezdravý životní styl. Vznik nemoci ovlivňuje také užívání některých léků, vyšší dioptrické vady a genetické dispozice.

Kataraktě nelze bohužel nijak zabránit, nemoci ale můžete předcházet nošením slunečních brýlí, zdravým životním stylem a vyváženou stravou s dostatkem vitaminů, zejména vitaminů A a E.

Pokud chcete podstoupit operaci šedého zákalu,  OBJEDNEJTE SE NA VSTUPNÍ VYŠETŘENÍ!

 

 

Léčba šedého zákalu

Nošení brýlí ani žádné léky kataraktu nevyřeší. Jediným způsobem, jak šedý zákal odstranit, je operace. Při ní se postižená (zakalená) oční čočka z oka odstraní a nahradí se umělou oční čočkou. Umělá nitrooční čočka zůstane pak v oku po celý život.

Ačkoli šedý zákal nebolí a potíže nemusí být z počátku velké, léčbu je vhodné zahájit co nejdříve. Operace v počátečním stádiu nemoci je šetrnější a postižená čočka se snadněji odstraňuje.

 

Jakou zvolit umělou nitrooční čočku

Vidění po operaci šedého zákalu ovlivňuje jak práce operatéra při zákroku, tak zvolená nitrooční čočka. Standardní monofokální nitrooční čočka, kterou hradí zdravotní pojišťovna a je tedy bez doplatku, umožňuje dokonalé vidění na jednu vzdálenost. Po operaci tedy dobře vidíte buď do dálky nebo na blízko, záleží, co upřednostníte. Na jednu ze vzdáleností ale budete muset nosit brýle.

Za doplatek (nadstandardní léčba šedého zákalu) můžete požadovat i speciální nitrooční čočky, které vám dovolí brýle odložit nastálo. Multifokální oční čočky umožňují ostré vidění do dálky i na blízko, trifokální oční čočky zajistí dobré vidění na blízko, střed i dálku a asférické čočky  jsou vhodné v případě, že potřebujete dobře vidět za šera. Oko s astigmatismem má problém sledovat přesné kontury a ostré linie - v takovém případě se rozhodněte pro torickou čočku, která vám pomůže spatřit jednotlivé drobnosti.

Při operaci šedého zákalu na naší klinice používáme velmi kvalitní umělé oční čočky se žlutým filtrem. Tento speciální filtr chrání oči před modrým spektrem světla a brání poškození sítnice a zraku.

V DuoVizi používáme nejkvalitnější nitrooční čočky od renomovaných výrobců z USA (Alcon) a Německa (Zeiss). U nás máte jistotu, že nedostanete levné a nekvalitní čočky. 

Zvažujete, operaci šedého zákalu?  OBJEDNEJTE SE NA VSTUPNÍ VYŠETŘENÍ!

Ceník nadstandardní operace šedého zákalu ZDE.

 

Vyšetření před operací šedého zákalu

Základem operace šedého zákalu je podrobné vyšetření obou očí (každého oka zvlášť). Je bezbolestné a spočívá ve vyšetření dioptrických vad, nitroočního tlaku, vyšetření očního pozadí; jeho součástí bývá i speciální měření a vyšetření na některém z přístrojů, která jsou důležitá pro stanovení přesných parametrů a výběr ideální umělé nitrooční čočky. Součástí 90 minutového vyšetření je konzultace s lékařem – vysvětlí vám, jak operace probíhá i jaká umělá nitrooční čočka je pro vás vhodná. Typ umělé čočky se sice odvíjí od výsledků vyšetření a zjištěných parametrů, nicméně s lékařem můžete prodiskutovat i možnosti prémiových čoček, které vyřeší astigmatismus či vaši dioptrickou vadu. Zeptejte se na vše, co vás zajímá, máte-li zájem o nadstandardní čočky, lékař vás seznámí i s nezbytnou výší doplatku.

 Vyšetření šedého zákalu v DuoVizi.

Pozor!

Na oční vyšetření si s sebou vezměte brýle, které nosíte, seznam léků, které užíváte, občanský průkaz a kartičku vaší zdravotní pojišťovny.

Kromě vyšetření očí musíte před operací také podstoupit interní vyšetření u svého praktického lékaře. V den operace nesmí být vyšetření starší než 2 týdny.

Objednat se na vyšetření může ZDE

 

V den operace

Na kliniku přijďte včas, přineste si čisté pohodlné oblečení – do něj se před operací převléknete. Ráno nepoužívejte líčidla ani mastný krém na obličej. Také byste neměli být nachlazení a mít opar. Po příchodu na kliniku se vás ujmou sestřičky, které vás na zákrok připraví. Bezprostředně před operací se setkáte s operujícím lékařem, vše vám vysvětlí a odvede vás na operační sál.

 

Průběh operace šedého zákalu

Zákrok patří mezi bezpečné a velmi často prováděné operace, probíhá ambulantně a trvá maximálně 20 minut. Operaci strávíte na pohodlném lůžku, lékař vás předem poučí, jaké světýlko je nutné sledovat, kam se během zákroku dívat... V každém případě se během operace řiďte jeho pokyny.

Nemějte žádné obavy, oční víčka přidržuje během operace speciální fixátor, který okamžitě zabrání pohybům očního víčka, lékaři jsou navíc připraveni na jakoukoli nenadálou situaci – stačí dát najevo, že potřebujete zakašlat, kýchnout, pohnout se... a lékař práci přeruší. Navíc vás během operace nebude nic bolet, před zákrokem se totiž do očí aplikují oční kapky, které oči znecitliví.

„Při zákroku se nejprve z oka odstraní vaše přirozená, ale zakalená, oční čočka – lékař na povrchu oka vytvoří malý řez a zkalenou oční čočku pomocí speciálního přístroje (ultrazvukového fakoemulzifikátoru) rozdrtí a odsaje“, uvádí oční mikrochirurg Lubomír Továrek.

Jemné oční struktury jsou okamžitě chráněny speciálním gelem, který na naší klinice aplikujeme zcela zdarma a bez doplatků.

Jakmile lékař zkalenou čočku z oka odstraní, do prázdného očního pouzdra vloží umělou nitrooční čočku. Ta je pružná a velmi tenká, lékař ji do oka zavede stočenou, a to stejným drobným řezem, kterým čočku z oka odstraňoval. Čočka se pak v oku sama rozvine. Operační rána je malá, a tak se oko snadno a velmi rychle zacelí. Po operaci je oko přelepeno náplastí a po krátkém odpočinku odcházíte domů.

Během operace se vždy operuje jen jedno oko, máte-li šedý zákal na obou očích, operaci druhého oka nejčastěji podstoupíte s odstupem zhruba sedmi dní.

Na nic už nečekejte a  OBJEDNEJTE SE NA VSTUPNÍ VYŠETŘENÍ!

 

Laserová operace šedého zákalu

Na naší klinice můžete kromě klasické operace šedého zákalu podstoupit také nadstandardní, maximálně bezpečnou a šetrnou, operaci šedého zákalu laserem. Při laserové operaci šedého zákalu se nepoužívá skalpel, ale zákrok provádí femtosekundový laser LenSx.

Celá operace je řízena počítačem, probíhá bez narušení oka a chirurg každý krok plánuje pomocí integrovaného očního tomografu (OCT), a tak je operace velmi přesná a do detailu přizpůsobena každému oku na míru. Laser navíc umí vyřešit nejen šedý zákal, ale dokáže také pomocí řezů v rohovce zkorigovat astigmatismus. Po laserové operaci je návrat vidění rychlejší. Operace šedého zákalu femtosekundovým laserem LenSx však není hrazena ze zdravotního pojištění, a tak si laserovou operaci musí pacient hradit sám.

 

Pooperační péče

Po návratu z kliniky odpočívejte, večer jděte na procházku, sledujte televizi. Oko však nechte přelepené až do druhého dne. Ráno náplast sundejte, do operovaného oka nakapejte oční kapky a dodržujte kontroly a doporučení lékaře. Buďte opatrní, oko chraňte a nemněte. Objeví-li se bolesti, spojte se s lékařem.

Nebuďte zklamaní, pokud vidění nebude hned dokonalé. Zlepšení se projeví během několika dní a do 30 dnů se vidění stabilizuje. Oko může být citlivější na světlo, pokud na slunci pocítíte nepříjemné pocity, noste sluneční brýle, jinak je nosit nemusíte.

 

Pamatujte!

Všechna doporučení získáte na klinice od svého ošetřujícího lékaře.

 

Více informací o operaci šedého zákalu získáte od DuoVize zcela zdarma

Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce operací šedého zákalu od Duovize. Zadejte váš email a stahujte přes web www.operacesedehozakalu.cz.

 

Petr Kocian, ředitel Oční kliniky NeoVize
„Všichni naši pacienti dostávají výhradně nejkvalitnější nitrooční čočky. 98% pacientům implantujeme nitrooční čočky AcrySof® od amerického výrobce Alcon, které disponují žlutým filtrem chránícím sítnici. Dále implantujeme nitrooční čočky od výrobců jako je německý Carl Zeiss nebo švýcarský Staar Surgical. Jsme zásadně proti tomu, aby se na nitroočních čočkách šetřilo a pacienti dostávali druhořadé implantáty.“

Petr Kocian, ředitel Oční kliniky DuoVize

 

Chcete se na něco zeptat?

Zavolejte na kliniku nebo nám napište, vaše dotazy velmi rádi zodpovíme.

Přečtěte si také zkušenosti našich pacientů po operaci šedého zákalu.

 

Objednejte se na konzultaci

Na naši kliniku můžete přijít i bez doporučení očního lékaře. Stačí se jen dopředu objednat. Operujeme v krátkých termínech bez dlouhých čekacích lhůt. Objednat se můžete on-line nebo také telefonicky na číslech 223 009 068 nebo na 777 643 020.

Operaci šedého zákalu v Brně provádí naše sesterská klinika NeoVize.


banner

Diskuze k článku

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů. Více informací
Odpovědět

Jsem po operaci šed. zákalu 7 měs. před operací obou očí jsem měla zastřené vidění mlhou (či zákalky) a po operaci to trvá. ˇUdajně by to měl způsobovat sklivec (zákalky), dá se to odstranit i když mám vlastně voperovány nitrooční čočky standardní. Děkuji mocza odpověď a zdravím Pecáková Skřivany

jarka 02.10.2018 16:26

Sklivcové zákaly bývají více zřetelné a také více vnímány po operaci šedého zákalu. Chirurgické odstranění sklivcových zákalů, a to i u očí s nitroočními čočkami, se provádí pokud trvale zhoršují zrakovou ostrost. V případě, že sklivcové zákaly nezhoršují trvale zrakovou ostrost, není chirurgické odstranění těchto zákalu vzhledem k možným pooperačním komplikacím indikované.

MUDr. Jana Mikšovská 09.10.2018 14:16
Odpovědět

Je mi 81 let.Přesto jsem v dobré zdravotní kondici, pracuji na počítači, jezdím autem,nemám zdravotní problémy.Podle moji oční lékařky by již byla vhodná doba pro odstranění šedého zákalu, ale stále ještě s operací sečkává ,( beru Ocuvit, ascorutin a kapky do očí Jodit draselný 2%.)má obavy z rozpadu sítnice.S brýlemi číst mohu ale tisk je šedý a při čtení číslic 5, 8. 6 mám problémy v rozlišení.Chtěla bych od vás vědět zda bych měla operaci podstoupit nebo zda se mám rozpadu sítnice obávat.Srdečně děkuji za váš názor.

alena 09.03.2018 17:37

Hezký den, děkujeme za váš dotaz. Doporučili bychom vám vyšetření u nás (děláme si vlastní precizní vyšetření pacientů) a následně vám dle výsledků doporučíme další kroky. Naše koordinátorky vás rády objednají na tel. 223 009 068 nebo na 777 643 020. Budeme se na vás těšit.

MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. 12.03.2018 13:18
Odpovědět

Dobrý den. Existuje pro použití multifokálních nitroočních čoček nějaké omezení v podobě velikosti vady (počtu dioptrií)? Mám na obě oči -10D. Četla jsem, že pro tak silnou krátkozrakost již nejsou multifokální čočky vhodné. Děkuji.

Alena 14.03.2017 22:00

„Pro -10,0 dioptrií se zdravou sítnicí jsou vhodné multifokální čočky. Nutné je ale podstoupit vstupní vyšetření a na základě výsledků vám povíme co a jak dál.“

MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. 15.03.2017 10:29
Odpovědět

Dobrý den,lékař mi doporučil operaci šedého zákalu.Mám mnoho dioptrií a přidání již nelze provést.Lékař mi řekl,že nejlepším řešením je operace,vybral čočku s cenou 2000,-Kč která je prý kvalitnější než ta,kterou hradí pojišťovna.Po operaci by mi mělo zůstat zhruba 3,5 dioptrie.Lékař mi vysvětlil,že je to pro moje oči lepší než kdyby mi dali čočku,která mi stáhne zrak na 0 diptrií.Jen bych se ráda zeptala jestli z Vašeho pohledu by byla možná čočka,kdy zrak bude stoprocentní.Děkuji moc za Vaši odpověď

Ren 24.03.2016 21:10

Dobrý den, protože neznám výsledky vyšetření Vašich očí, budu se k Vaší otázce vyjadřovat spíše teoreticky. Obecně platí, že pokud je člověk celý život krátkozraký, je vhodné při operaci šedého zákalu ponechat malou krátkozrakost, na kterou je pacient celoživotně zvyklý. Pokud by se čočkou odstranila kompletně krátkozrakost, potřebuje člověk po operaci brýle na čtení cca +2,5 dioptrie. To je pro krátkozrakého člověka nová, více rušivá skutečnost, než zbytková krátkozrakost s velmi dobrým viděním do blízka.
Pokud byste se rozhodla být úplně bez brýlí, je zde možnost vložení tzv. multikofokální nitrooční čočky, se kterou člověk nepotřebuje brýle ani do dálky, ani na blízko. Doplatek za tuto čočku bývá kolem 20 tisíc Kč. Vám doporučená čočka s doplatkem
2 000 Kč je nejspíše monofokální asferická čočka, která zlepšuje kvalitu vidění za horších světelných podmínek.

MUDr. Jana Mikšovská 27.03.2016 12:22
Odpovědět

Mám obě oči po operaci šedého zákalu. V obou případech se druhý den při kontrole zjistil vyšší oční tlak. Chtěl bych vědět zda je to normáíní nebo mimořádná událost. Děkuji.

tomaspala 07.08.2015 14:48

Dobrý den, zvýšený nitrooční tlak po operaci šedého zákalu je běžný. Tato pooperační komplikace je způsobena přechodným uzávěrem místa v oku, kterým odtéká nitrooční tekutina tzv. trabekulum. Během operace se chrání vnitřní část oka viskoelastickým materiálem, který se na závěr operace z oka vyplachuje. Zbytečky tohoto materiálu přechodně první den až dva dny po operaci zvyšují u některých očí nitrooční tlak. Pokud je zaznamenána v 1. pooperační den vyšší hodnota nitroočního tlaku, podávají se kapky ke snížení tlaku. Tato léčba je dočasná a jakmile se hodnoty nitroočního tlaku normalizují, dochází k vysazení této léčby.

MUDr. Jana Mikšovská 07.08.2015 16:05
Odpovědět

Jsem letos v březnu po operaci šedého zákalu.Nyní mám vidění někdy zamlžené.Jak se projevuje druhotný šedý zákal ?

Josef 16.12.2014 18:14

Druhotný šedý zákal se projevuje trvalým poklesem zrakové ostrost, přechodně zamlžené vidění způsobují většinou sklivcové zákaly a nebo nestabilní slzný film.

MUDr. Jana Mikšovská 23.03.2015 11:55
Odpovědět

prosím mužete mi sdělit názor na nitrooční čočku SeeLens AF děkuji

srnka 05.12.2014 08:13

Nitrooční čočku SeeLens AF na naší klinice nepoužíváme, nemohu Vám proto sdělit naše zkušenosti s touto čočkou.

MUDr. Jana Mikšovská 23.03.2015 11:55
Operace šedého zákalu

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie