Objednejte se Zeptejte se

Tonometr - měření nitroočního tlaku

Tento přístroj se běžně používá pro měření krevního tlaku, v oční ordinaci se používá speciální tonometr, který je určen k měření nitroočního tlaku.

Měření nitroočního tlaku je samozřejmou součástí prohlídky u očního lékaře. Vysoký nitrooční tlak je totiž největším rizikovým faktorem pro glaukom (zelený zákal) a jiná oční onemocnění.

K měření nitroočního tlaku se používá řada přístrojů s různými principy měření. V současné době existují dva základní typy tonometrů – kontaktní a bezkontaktní. Pravděpodobně nejčastěji se pacienti u očního lékaře setkávají s aplanační bezdotekovou metodou, kdy speciální vzduchový tonometr proti oku vypustí (foukne) proud vzduchu. Ten svým tlakem oplošťuje rohovku a dle naměřených parametrů přístroj určí nitrooční tlak. Vyšetření není pro pacienta nijak náročné, je velmi rychlé, probíhá vsedě, bez kontaktu s okem a je bezbolestné.

Při vyšetření kontaktními aplanačními tonometry dochází k měření nitroočního tlaku při doteku s okem (po znecitlivění rohovky). Přístroj vyvíjí tlak na přesně danou plochu rohovky, přičemž tlak potřebný k oploštění rohovky je přímo úměrný nitroočnímu tlaku. Výsledky měření u těchto typů přístrojů ale nemusí být zcela přesné, jsou ovlivněny tvarem oka, tloušťkou rohovky, onemocněními či operacemi.

Nejen krevní, ale i nitrooční tlak je nutné sledovat. Snížení či zvýšení jejich hodnot může signalizovat zdravotní problémy i závažná onemocnění.

„Normální nitrooční tlak (od 10 do 20 mm Hg) je důležitý pro správnou funkci oka a pro zachování dobrého vidění,“ uvádí lékařka oční kliniky NeoVize Praha MUDr. Kateřina Hlinková. Nitrooční tlak chrání oko před deformací (oko je zatěžováno očními víčky a okohybnými svaly) a také předchází jeho otokům. Hodnoty nitroočního tlaku během dne kolísají, nejvyšší nitrooční tlak je u většiny lidí ihned po probuzení, během dne pak klesá. Jeho hodnoty ovlivňuje tvorba a odtok nitrooční tekutiny, pokud se tekutiny tvoří nadbytek nebo se zhorší její odtok, tlak v oku se zvětšuje. Normální tlak je tedy výsledkem rovnováhy mezi tvorbou a odtokem, přičemž problematická není jen hodnota „nad“, ale i „pod“ normálem. Proto je sledování nitroočního tlaku důležité – naměřené hodnoty mohou upozornit na různé zdravotní problémy a onemocnění.

Kdy a jak se nitrooční tlak měří

Nitrooční tlak vám bude vždy změřen při komplexním vyšetření u očního lékaře. Měření je velmi rychlé, nebolestivé a probíhá pomocí speciálních přístrojů – nejčastěji pomocí bezkontaktního tonometru, se kterým jste se v ordinaci očního lékaře již zcela jistě setkali. Při tomto měření se vsedě zadíváte do přístroje před vámi, ten vám do oka foukne – a měření je hotové. Totéž se provádí i u druhého oka.

Jaké nemoci nitrooční tlak ovlivňuje

Nižší nebo vyšší nitrooční tlak může být signálem, že něco není v pořádku – signalizuje poruchy  ve vnitřních strukturách oka a ovlivňuje optický systém oka. Zvýšený nitrooční tlak se podílí na vzniku glaukomu (zelený zákal), snížený nitrooční tlak bývá příznakem diabetických obtíží a zánětů, může způsobit například deformaci tvaru oka i poškození zrakového nervu.

Malé zvýšení očního tlaku nezaregistrujete, výrazné zvýšení může být provázeno zhoršeným viděním, bolestmi očí a hlavy, celkovou nevolností. Často se ale zvýšený nitrooční tlak nijak neprojeví, a proto jsou důležité pravidelné prohlídky u lékaře. Glaukom totiž může vyústit až k trvalému poškození zraku, v nejhorším až ke slepotě, neboť při této nemoci dochází k poškození očního nervu. Objevuje se zejména ve vyšším věku. V současné době lze vhodnou léčbou postižení zraku zpomalit a zastavit, důležitá je však včasná diagnóza.

Hodnoty nitroočního tlaku zvyšuje stres, konzumace alkoholu a kouření, naopak nitrooční tlak přechodně snižuje sport. Hodnoty nitroočního tlaku také ovlivňuje stav očních víček a užívání kortikosteroidů.