Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Snellenova tabule - kontrola ostrosti zraku

Tato diagnostická tabule se v oční ordinaci používá pro základní kontrolu ostrosti zraku.

Tabule umožňuje kontrolu vidění na dálku (krátkozrakost). Pacient si při tomto vyšetření vždy zakryje jedno oko a druhým čte ze stanovené vzdálenosti znaky uvedené na tabuli. Tabule bývá  umístěna ve vzdálenosti 6 metrů (20 stop) na stěně, ale dnes se často používají i moderní digitální tabule vybavené různými funkcemi a testy pro ověření zrakové ostrosti.

Standardní pomůcka má 11 řádků se znaky (optotypy) v různých velikostech – používají se tabule s písmeny velké abecedy, ale i s číslicemi, různými vzorci a znaky, takže se můžete setkat i s tabulí s různě pootočenými písmeny C a E nebo s obrázky (domeček, kolo, srdíčko...) určenými pro vyšetření malých dětí.

Kvalitu zraku lze tak velmi rychle posoudit podle toho, jaký řádek tabule, jak velká písmena nebo znaky, zvládne člověk bez obtíží přečíst. Člověk s normálním zrakem by měl přečíst řádek o velikosti 8,8 mm. Ostrost zraku se zapisuje jako zlomek, vlevo je vzdálenost, z jaké člověk znaky čte – nejčastěji to bývá 6 nebo 20, neboť vyšetření se většinou provádí ze vzdálenosti 6 metrů, tj. 20 stop. Vpravo se ve zlomku uvádí největší vzdálenosti, ze které by pacient měl při normální zrakové ostrosti znak přečíst. Pokud je zrak v pořádku (normální zraková ostrost), jsou obě čísla zlomku stejná (6/6 nebo 20/20). Pokud je zraková ostrost zhoršená, je číslo vlevo menší než vpravo. Zlomek se zapisuje také jako desetinné číslo, např. 6/6 = 1,0. Kontrola zraku touto metodou je sice jednoduchá, ale ne zcela přesná, výsledek je vždy pouze orientační.

 

banner
Špičková technika pro Vaše oči

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie