Spokojenost pacientů: celkovecelkovecelkovecelkovecelkove
Který zákrok je pro mne vhodný Kolik mě bude zákrok stát? Kolik ušetřím s laserovou operací Objednat na konzultaci

Krátkozrakost

Tato dioptrická oční vada způsobuje špatné vidění do dálky. Je to jedna z nejběžnějších očních vad – je diagnostikována víc jak u třiceti procent lidí a jejich počet stále narůstá.

 

Krátkozrakost, odborně myopie, vzniká nejčastěji v dětském věku nebo v pubertě, ale může být zjištěna i mnohem později. Postupem času, jak dítě roste, se vada zhoršuje, mezi 20.–25. rokem života v souvislosti s ukončením růstu se zpravidla vada ustálí a její stupeň se nemění. S přibývajícím věkem může v některých případech krátkozrakost narůstat.

Krátkozrakost je většinou způsobena tím, že je oko delší než oko zdravé – jeho předozadní délka  je větší, takže lomivost rohovky a oční čočky je příliš velká a paprsky zalomí více, než je třeba. V důsledku toho pak obraz sledovaného předmětu (při pohledu do dálky) dopadá před sítnici a na sítnici je rozostřený. To je ale jen jedna z příčin, krátkozrakost bývá spojena také se změnami optickému aparátu oka a s některými očními nemocemi jako jsou cukrovka, šedý zákal nebo choroby rohovky a oční čočky, kdy dochází k změnám jejich zakřivení.

Krátkozrakost je vadou vrozenou, danou geneticky, vada může být však ovlivněna i tzv. enviromentálními příčinami, tedy např. zvýšenou námahou při studiu a častém čtení, díváním se na televizi či prací na počítači apod.

Velikost vady se vyjadřuje v minusových dioptriích. Jednoduchá (nízká) krátkozrakost (do -3,00 dioptrie) a mírná (střední) krátkozrakost (od -3,25 do -6,00 dioptrie) se objevuje v době školní docházky a po ukončení růstu, okolo 20. roku věku se již nestupňuje. U těžkých (vysokých) stupňů vady (nad -6,00 dioptrie) rozlišujeme středně těžkou krátkozrakost, která se po 20. roku života postupně přestává zhoršovat, a vadu progresivní, při které dochází každý rok ke zhoršení o 1 až 4 dioptrie. V tomto případě se vada předstává rozvíjet okolo 30. roku věku.

 

Krátkozraké oko je delší než normální oko

 

Průvodce laserovou operací očí ke stažení zdarma

Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce laserovou operací očí od Neovize. Zadejte váš email níže nebo stahujte přes web www.laserovaoperace.cz.

 

 

Jak se krátkozrakost projevuje

„Krátkozraký člověk při sledování vzdálených předmětů přivírá oči, nevšimne si známých, které potká, děti sedící v zadní lavici špatně vidí vše, co se děje před tabulí i co je napsáno na tabuli a v souvislosti s tím se špatně soustředí“, popisuje primářka Oční kliniky DuoVize, MUDr. Lucie Valešová. Dítě postižené krátkozrakostí při sledování televize sedává hodně blízko před obrazovkou a píše nebo čte s hlavou velmi blízko u sešitu nebo knihy. Vidění  do blízka je však bezproblémové a ostré, od určité vzdálenosti je ale zhoršené. Vzdálenost, na kterou krátkozraký člověk dobře vidí, je tím kratší, čím je vada vyšší. Vždy záleží na stupni krátkozrakosti a na věku člověka. Špatné vidění do dálky ovlivňuje život člověka jak během školní docházky a během studia, tak i při závodním i rekreačním sportu, při řízení, ve volném čase (koníčky a zájmová činnost) i v osobním životě. Proto jakmile získáte podezření, že vy nebo vaše dítě špatně vidíte do dálky, objednejte se k očnímu lékaři, se kterým se domluvíte na vhodném způsobu korekce.

  

krátkozrakost

 

Krátkozrakost a její léčba 

Krátkozrakost lze řešit brýlemi, kontaktními čočkami a také operativně. Ke korekci se používají  rozptylná (minusová) brýlová skla nebo kontaktní čočky, které mají konkávní tvar (na okrajích jsou silnější než uprostřed). Díky nim se pak paprsky setkají až na sítnici a obraz pozorovaného předmětu je ostrý. Brýle a kontaktní čočky vadu pouze korigují, neodstraňují je. Někteří lidé ale pociťují určité nepohodlí a nenosí je rádi. A to i přesto, že by i při lehčích vadách brýle či kontaktní čočky měli nosit stále. I nízká krátkozrakost může být totiž příčinou některých obtíží jako jsou bolesti hlavy, únava, nepříjemné pocity při sledování filmů, při čtení z tabule apod. Obtíže jsou způsobeny tím, že se mozek snaží rozmazaný obraz sám upravit a zraková centra musí vyvinout větší úsilí, než když člověk vadu koriguje brýlemi. Jakmile začnete nosit brýle či čočky, obtíže ustoupí. Větší pozornost by svým očím měli věnovat krátkozrací lidé po čtyřicítce, kdy se u nich již může objevit tzv. presbyopie – špatné vidění na blízko. V takovém případě pak nezbývá než vhodným způsobem řešit obě vady.

Laserové a chirurgické operace očí

V případě krátkozrakosti jsou pro mnoho lidí vhodné i laserové nebo chirurgické operace. Laserové  zákroky řeší dioptrické vady změnou zakřivení oční rohovky. Při operaci je tedy rohovka upravena tak, aby se na sítnici sledované předměty zobrazovaly ostře a velmi přesně. Pomocí laserových metod lze trvale vyřešit nejen krátkozrakost, ale také dalekozrakost a astigmatismus. Na naší klinice krátkozrakým pacientům doporučujeme laserovou operaci NeoLASIK nebo NeoLASIK HD®

Laserový paprsek během těchto zákroků přesně a šetrně změní sílu rohovky, takže obraz se pak  promítá přímo na sítnici a je ostrý stejně jako u oka, které není postiženo žádnou dioptrickou vadou.

Pro některé pacienty (při vysoké krátkozrakosti – nad -10 dioptrií nebo s příliš tenkou rohovkou) nemusí být laserové metody vhodné. V těchto případech doporučujeme nitrooční operace, při kterých je pacientům implantována fakická čočka, která se zavede do oka těsně před oční čočku (do tzv. přední komory oka). Jedná se o umělou oční čočku, která přímo v oku natrvalo koriguje oční vadu a zlepšuje vidění. U pacientů okolo 45. roku věku, u kterých se objevuje presbyopie, je vhodným řešením nitrooční operace PRELEX. Během tohoto zákroku je původní lidská čočka nahrazena multifokální nitrooční čočkou, která zajistí dokonalé a ostré vidění, takže se bez brýlí úplně obejdete.

banner
Oční vady a onemocnění

Online objednávka
Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

Zavolejte mi zpět Česká verze stránek

icosk icopl icoen icode icovie